pierwszeństwo dla pieszych
fot. Adobe Stock

Nowe przepisy drogowe: ważne zmiany dla pieszych

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym daje pieszym nowe przywileje, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na ulicach. Ale jest też ważny zakaz! Zmiany w przepisach już obowiązują.
Magdalena Drab
pierwszeństwo dla pieszych
fot. Adobe Stock
Piesi będą od tej pory bezpieczniejsi na drogach – obowiązuje ich pierwszeństwo przed pojazdem nawet w sytuacji, gdy dopiero zbliżają się do jezdni. Z jednym wyjątkiem!

Zmiany w ruchu drogowym: pierwszeństwo dla pieszych!

Rząd przyjął nowelizację ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Nowe przepisy dotyczą m.in. praw pieszych poruszających się po chodnikach i ulicach. Jest ważna zmiana! Piesi zachowują pierwszeństwo przed pojazdami, gdy znajdują się na przejściu dla pieszych. Ale mają je również wtedy, gdy dopiero zamierzają wejść na przejście. Ta zasada nie obowiązuje jedynie podczas wchodzenia na torowisko tramwajowe.

„Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju” – zapisano w Kodeksie drogowym.

Poza przywilejami piesi mają jednak też obowiązki. Wraz z nowelizacją ustawy wprowadzono zakaz używania telefonów, smartfonów i innych tego typu urządzeń – zarówno w czasie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, jak i podczas wchodzenia na nie. Przepisy weszły w życie 1 czerwca 2021 roku.

Przy okazji przypominamy, że odblaski mogą uratować życie dziecka na drodze!

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy