paciorkowiec u noworodka
fot. Fotolia

Są już nowe standardy opieki nad noworodkami!

Właśnie wchodzą w życie nowe standardy opieki nad noworodkami. Możemy narzekać nad opieką zdrowotną nad starszymi dziećmi i nad dorosłymi, ale opieka nad noworodkami w Polsce jest dobra. A dzięki nowym standardom będzie jeszcze lepsza.
Katarzyna Pinkosz
paciorkowiec u noworodka
fot. Fotolia
Dla noworodka przyjście na świat to szok. Zupełnie inaczej zaczyna pracować jego serce, noworodek musi nauczyć się oddychać, ssać, trawić pokarm. Musi zacząć pracować jego przewód pokarmowy, a organizm przyzwyczaić się do zupełnie innej temperatury. Nie każdy noworodek, który przychodzi na świat, jest na to w 100 proc. gotowy.

Po co nowe standardy

Noworodki w Polsce są pod dobrą opieką - dzięki pracy znakomitych neonatologów. Ale wygląda na to, że ta opieka będzie lepsza - dzięki nowym standardom opieki medycznej nad noworodkami, które opracowało Polskie Towarzystwo Neonatologiczne.
Neonatologia to dziedzina, która cały czas bardzo dynamicznie się rozwija. Pojawiło się wiele zagadnień, które uznaliśmy, że powinny zostać wprowadzone do standardów, aby ułatwić pracę lekarzom neonatologom i pediatrom w całej Polsce. Są oparte na najnowszych rekomendacjach europejskich i światowych towarzystw naukowych – powiedziała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, podczas konferencji "Standardy medyczne w praktyce neonatologicznej i pediatrycznej".

Czytaj też: Wcześniak rodzi się tak wcześnie, bo... ma więcej do zaoferowania światu!
Redakcja poleca: Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]
Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.

Jak dziś ratuje się noworodki

Standardy są kierowane do neonatologów i pediatrów, ale ich lektura pokazuje, jak mocno do przodu idzie dziś medycyna. Można być pewnym, że dzięki nim poprawi się opieka nad wcześniakami, dziećmi urodzonymi z niską i skrajnie niską masą ciała, noworodkami z ciąż wielopłodowych, urodzonymi w ciężkim stanie. 
Jak ratuje się dziś noworodki? Przykład z nowych standardów - noworodek donoszony z niewydolnością oddechową, wrodzoną przepukliną przeponową. Można takie dzieci "dotlenić", przepuszczając ich krew przez oksygenerator. Jak to się robi? Otóż krew od noworodka wędruje przez kaniulę zakładaną do żyły szyjnej wewnętrznej, jest wzbogacana w tlen w oksygeneratorze, a potem z powrotem wraca do prawego przedsionka serca. Dzięki temu we krwi jest więcej tlenu, a usuwa się z niej dwutlenek węgla. 
Kiedy i w jaki sposób stosować tę metodę? To wszystko jest opisane w nowych standardach opieki medycznej nad noworodkami.

Szczepienia noworodków w standardach

W "Standardach opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce" pojawiło się wiele nowych zagadnień,  wszystkie zostały opisane zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. Autorzy podkreślili konieczność zmian m.in. w zabezpieczaniu noworodków i wcześniaków przed groźnymi wirusami i bakteriami.
Szczepienia dzieci najbardziej niedojrzałych powinny być rozpoczęte na oddziale noworodkowym przed wypisaniem ich ze szpitala (a nie po powrocie do domu). W standardach zaleca się, aby wcześniaki były szczepione zgodnie z wiekiem metrykalnym.
Oprócz podstawowych szczepień: przeciw gruźlicy, pneumokokom, WZW typu B, polio, krztuścowi, tężcowi, wcześniaki powinny być zabezpieczane przed wirusem RS.
W nowych standardach opieki nad noworodkami podkreśla się, że profilaktyką przeciw wirusowi RS powinny być objęte wszystkie dzieci urodzone poniżej 32. tygodnia ciąży oraz dzieci z hemodynamicznie istotnymi wadami serca. 

Standardy pomagają też na Ukrainie

Pierwsze wydanie "Standardów opieki nad noworodkami" zostało przetłumaczone na język ukraiński: pomaga neonatologom na Ukrainie. Prof. Borszewska-Kornacka otrzymała w 2016 roku od Ministra Zdrowia zespołową nagrodę dydaktyczną za redakcję merytoryczną i współautorstwo publikacji.

Czytaj też: Co lubi noworodek, czego nie lubi, czego się boi - sprawdziliśmy!
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy