Szczepienia niemowląt
fot. Fotolia/ Anna Kołacz

Będzie nowe (!) szczepienie obowiązkowe od 2019 roku?

Co roku 50 tys. dzieci w Polsce trafia do szpitala z powodu zakażeń spowodowanych infekcją rotawirusową. Czy od 2019 roku szczepienie przeciw rotawirusom będzie kolejnym bezpłatnym i obowiązkowym szczepieniem dla dzieci?
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia niemowląt
fot. Fotolia/ Anna Kołacz
Infekcja rotawirusowa u starszego dziecka powoduje biegunkę. U niemowlęcia często jest ona bardzo silna, grozi odwodnieniem i pobytem w szpitalu. W szpitalu dziecko, które ma biegunkę, często zaraża inne dzieci, bo rotawirusy są bardzo zakaźne. Dlatego eksperci rekomendują szczepienie przeciw rotawirusom.

Szczepienie rekomendowane od 2019 roku

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw rotawirusom rekomenduje Pediatryczny Zespół ds Szczepień przy Ministrze Zdrowia, a ostatnio – jak podaje portal politykazdrowotna.pl – zarekomendowała je Rada Sanitarno-Epidemiologiczna, czyli ciało doradcze przy GIS (Głównym Inspektoracie Sanitarnym). Eksperci rekomendują wprowadzenia szczepienia przeciw rotawirusom do kalendarza szczepień obowiązkowych od 2019 roku.
Obecnie szczepienie przeciw rotawirusom jest zalecane. Decyduje się na nie ok. 20 proc. rodziców. 80 proc. nie decyduje się na zakup szczepionki – ze względu na koszt szczepionki i nieświadomość problemu.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.

Rewolucja w oddziałach pediatrycznych

Zakażenia rotawirusowe to duży problem szczególnie dla małych dzieci. Szacuje się, że co roku 50 tys. dzieci ma tak ciężką biegunkę, że z tego powodu musi znaleźć się w szpitalu. 
Wprowadzenie szczepionki przeciw rotawirusom do obowiązkowego kalendarza szczepień wniosłoby nieomal rewolucję do oddziałów pediatrycznych, ponieważ o połowę zmalałaby liczba dzieci hospitalizowanych i wielokrotnie mniej byłoby zakażeń szpitalnych – mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds szczepień. Dlatego eksperci uważają, że wprowadzenie bezpłatnych szczepień bardzo się opłaca: dziecko nie choruje (lub choruje lżej), a szpitale pediatryczne mogą przestać być przepełnione.

Jak i kiedy szczepić przecie rotawirusom

W zależności od rodzaju szczepionki rekomendowane są 2 lub 3 dawki szczepionki. Szczepienie jest możliwe tylko u niemowląt. Szczepienia trzeba rozpocząć między 6. a 12. tygodniem życia.
  • W przypadku szczepionki jednoskładnikowej podaje się 2 dawki w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Drugą dawkę szczepienia trzeba podać przed upływem 24. tygodnia życia, najlepiej przed upływem 16 tygodnia życia.
  • W przypadku szczepionki pięcioskładnikowej trzeba podać 3 dawki w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Zaleca się, aby pierwszą dawkę szczepionki podać przed 12. tygodniem życia. Ostatnią dawkę szczepionki powinno się podać najpóźniej do 24. tygodnia życia.
Obie szczepionki są doustne.
Zobacz także: O 93 proc. spadła liczba pobytów w szpitalu. Co na to antyszczepionkowcy?

Efekty szczepień w innych krajach

W wielu krajach Europy szczepionki przeciw rotawirusom są bezpłatne, choć zwykle nieobowiązkowe. Rodzice chętnie szczepią dzieci. W Finlandii ok. 90 proc. rodziców szczepi dzieci. Dzięki bezpłatnym szczepieniom liczba dzieci wymagających leczenia w szpitalu z powodu infekcji rotawirusowej spadła o 93 proc. Niemal całkiem zostały wyeliminowane przypadki ciężkich zachorowań u dzieci poniżej 5 lat, które wymagałyby pobytu w szpitalu.
Czy szczepienia przeciw rotawirusom zostaną wprowadzone do obowiązkowego kalendarza? Czekamy na ostateczną decyzję.
Zobacz także: Kalendarz szczepień powinien być oparty na modelu skandynawskim
 
Oceń artykuł

Ocena 2 na 50 głosy

Zobacz także

Popularne tematy