Szczepienia
fot. Fotolia

Nowe szczepionki przeciw grypie już w aptekach! Wiemy, co w nich jest!

Od tego roku szczepionki przeciw grypie będą bardziej skuteczne - przekonują eksperci. Zmieniono ich skład. Na czym polega działanie nowych szczepionek - tłumaczy dr Ernest Kuchar, pediatra.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
fot. Fotolia
Naukowcy wyróżniają 3 typy wirusów grypy: A, B i C, z czego tylko typy A i B są niebezpieczne i wywołują typowe objawy grypy, jak wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni – a także mogą powodować niebezpiecznie powikłania po grypie. Do tej pory w składzie szczepionek przeciw grypie były obecne zabite szczepy wirusa: dwa typy wirusa A (H3N2 i H1N1) oraz jeden typ wirusa B.
Od tego roku w szczepionkach przeciw grypie obecne są dwa typy wirusa A (H3N2 i H1N1) oraz dwa typy wirusa B.

Skuteczność szczepionki przeciw grypie

Wirusy grypy bardzo często mutują, dlatego tak trudno stworzyć szczepionkę, która zapobiega grypie w 100 proc. 
Skuteczność szczepień przeciw grypie do tej pory była oceniana na ok. 50 proc. Czy to mało? Zależy jak patrzeć: wiele osób przychodziło do mnie, skarżąc się, że szczepiły siebie albo dziecko przeciw grypie, ale i tak zachorowali na grypę. Zawsze wtedy pytam: "Dobrze, zachorował pan na grypę, albo dziecko zachorowało, ale czy z tego powodu byliście w szpitalu?" Szczepienia nie tylko mają zapobiec grypie, ale też złagodzić jej objawy i zapobiec powikłaniom – podkreśla dr Ernest Kuchar, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dr Kuchar tłumaczy, jak wyglądają objawy grypy: u większości osób zakażenie będzie przebiegać niemal bezobjawowo. U części osób pojawią się typowe objawy grypy: wysoka gorączka, bóle głowy, mięśni, dreszcze. U jeszcze mniejszej części osób objawy będą tak silne, że konieczny będzie pobyt w szpitalu. Jeszcze mniejsza część osób będzie miała powikłania po grypie – w tym tak niebezpieczne jak niewydolność serca, a nawet konieczność jego przeszczepienia. Powikłania po grypie mogą też spowodować zgon. – W sezonie 2015/16 z powodu grypy zmarło w Polsce ponad 100 osób – dodaje dr Kuchar.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.

Nowe szczepionki chronią skuteczniej 

W 2013 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła, by zmienić skład szczepionek przeciw grypie, poprzez dodanie do dwóch typów wirusa A i jednego wirusa B - jeszcze jednego podtypu wirusa B. – W nowych szczepionkach będą więc 4 antygeny wirusowe. Dzięki temu skuteczność szczepień wzrośnie do ok. 70 proc. To bardzo dużo – ocenia dr Kuchar. 

Kto powinien zaszczepić się przeciw grypie

Szczepienie przeciw grypie jest szczepieniem zalecanym – dla wszystkich osób, także dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Jeśli dziecko jest szczepione pierwszy raz w życiu, musi dostać dwie dawki szczepionki. Eksperci zalecają, by najlepiej szczepić się od września do grudnia – im wcześniej, tym lepiej. 
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w sezonie 2016/17 na grypę i infekcje grypopodobne zachorowało ok. 5 mln osób. W stosunku do poprzedniego sezonu to wzrost aż o 19 proc.
Dr Ernest Kuchar jest pediatrą, specjalistą chorób zakaźnych i specjalistą medycyny sportowej. Kieruje Kliniką Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Zobacz także: Dlaczego dziecko chore na grypę musi leżeć? Tłumaczy pediatra i kardiolog
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy