GRY

Nowe zalecenia ekspertów: w ciąży trzeba zbadać tarczycę!

Każda kobieta w ciąży powinna mieć sprawdzone hormony tarczycy: zalecają polscy specjaliści. Niestety, tego badania nie ma wśród bezpłatnych badań obowiązkowych. Do badań tarczycy zachęca też lekkoatletka Monika Pyrek, która ma problemy z tarczycą, a właśnie została mamą!
fot. Fotolia
Zaburzenia pracy tarczycy to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności. Podczas ciąży zaburzenia tarczycy mogą grozić m.in. poronieniem, przedwczesnym porodem, a także obniżyć IQ dziecka. Dlatego trzeba zbadać tarczycę, a jeśli to konieczne – leczyć ją.

Chcesz zajść w ciążę? Sprawdź tarczycę!

Hormony tarczycy ściśle współdziałają z żeńskimi hormonami płciowymi (estrogeny i progesteron). Zapewniają prawidłowe funkcjonowanie jajników i dojrzewanie komórek jajowych. Dlatego jeśli nie możesz zajść w ciążę, to zanim zaczniesz myśleć o leczeniu niepłodności, zbadaj hormony tarczycy, a przede wszystkim TSH.
Przed ciążą sprawdzić hormony tarczycy powinny zwłaszcza kobiety, które:


    mają więcej niż 30 lat
    mają cukrzycę typu 1 lub inne choroby autoimmunologiczne
    mają zaburzenia płodności
    w rodzinie występuje niedoczynność tarczycy lub choroby autoimmunologiczne tarczycy.
Redakcja poleca: Zobacz relację z warsztatów z Dorotą Zawadzką – się działo! [AKCJA WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ, WIEM]
Chcesz lepiej rozumieć swoje dziecko? Rozwijać jego inteligencję emocjonalną i uczyć je radzić sobie ze złością, smutkiem czy innymi trudnymi emocjami? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty! Dorota Zawadzka to wspaniały przewodnik po świecie emocji małego dziecka. A jak wyglądają te spotkania? Zobacz relację.

Jesteś w ciąży? Przyjmuj jod

Do produkcji hormonów tarczycy niezbędny jest jod. Organizm nie wytwarza jodu, dlatego bardzo ważne jest to, by jeść produkty bogate w jod. Jod występuje głownie w rybach morskich, owocach morza, a także np. w mleku, ale zwykle wraz z codzienną dietą spożywamy go za mało. Dlatego powszechnie jodowana jest w Polsce sól.

Z powodu zagrożenia nadciśnieniem i chorobami serca poleca się jednak ograniczanie ilości spożywanej soli (w ciąży nadmiar soli może powodować np. obrzęki nóg).

Jednak nawet niewielki niedobór jodu w czasie ciąży może mieć wpływ na przebieg ciąży i rozwój dziecka. U dziecka mogą pojawić się objawy niedoczynności tarczycy. Lekarze zalecają, aby wszystkie kobiety spodziewające się dziecka lub karmiące piersią przyjmowały codziennie suplement diety zawierający jod.

Ile jodu przyjmować codziennie i jakie jeszcze suplementy są konieczne w ciąży, zobacz tu.

Jesteś w ciąży? Zbadaj tarczycę

Zgodnie z zalecaniami polskimi i międzynarodowymi, w pierwszych tygodniach ciąży, najlepiej w 5.-6. tygodniu, każda kobieta powinna sprawdzić hormony tarczycy. Najważniejsze jest TSH  (tyreotropina).

- Wychwycenie podwyższonego stężenia TSH na początku ciąży daje szansę na skuteczne leczenie i lepszy rozwój dziecka – mówi prof. Romuald Dębski, ordynator oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologi w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego. Niestety, badanie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, kobieta musi za nie zapłacić sama.

W akcję badań tarczycy włączyła się lekkoatletka Monika Pyrek, która sama choruje na tarczycę, a wkrótce zostanie mamą.

Monika Pyrek zachęca do badań tarczycy, czytaj tu.
O konsekwencjach niedoboru jodu w ciąży oraz o tym, jak i gdzie możesz zrobić bezpłatne badania, zobacz tu.

Ocena (4 oceny)

4.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu