GRY
 
 

Nowe zwyczaje w czasie ciąży

Przez kilka pierwszych tygodni ciąży nie wiedziałaś, że będziesz mamą. Sprawdź, czy Twoje zachowanie w tym okresie, w żaden sposób nie wpłynęło na rozwój płodu.

kobieta
fot. materiały prasowe

Byłabyś całkiem spokojna o zdrowie malucha, gdybyś już na rok przed planowaną ciążą unikała używek i była ostrożna w dobieraniu lekarstw. Nie robiłaś tego. Zacznij dbać o siebie od dziś.


W ciągu pierwszych kilkunastu dni po zapłodnieniu nie wiedziałaś jeszcze o swoim odmiennym stanie? A potem zamartwiałaś się, czy mogłaś zaszkodzić dziecku? Nie wpadaj w panikę. Przez pierwsze dwa tygodnie, czyli od momentu owulacji do daty, w której powinna pojawić się miesiączka, zarodek dopiero wędruje przez jajowód, by zagnieździć się w macicy. Zanim tam dotrze, składniki chemiczne zawarte w lekach mają na niego niewielki wpływ. Jednak jeśli nie masz okresu, nie zwlekaj ze zrobieniem testu ciążowego.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Bezpieczne leczenie w czasie ciąży

- Na przeziębienie stosuj witaminę C, wapno, aliofil, rutinoscorbin w ciąży. Jeśli boli Cię gardło, lepiej nie ssij tabletek, tylko stosuj płukanki z roztworu soli czy azulanu.
- Leki przeciwbólowe najlepiej ogranicz do naprawdę poważnych dolegliwości. W wyjątkowych przypadkach zastosuj paracetamol.
- Gorączkę zwalczysz pyralginą. Zdrowsza jednak będzie kąpiel w chłodnej wodzie, która szybko obniży temperaturę.
- Jeśli cierpisz na zaparcia, lekarz może przepisać Ci xennę. Jak najszybciej zmień też dietę. Codziennie pij kubek jogurtu, jedz dwa jabłka i cztery-pięć suszonych śliwek (przyspieszają trawienie). Takie naturalne lekarstwo jest najbezpieczniejsze.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj