kobieta
fot. materiały prasowe

Nowe zwyczaje w czasie ciąży

Przez kilka pierwszych tygodni ciąży nie wiedziałaś, że będziesz mamą. Sprawdź, czy Twoje zachowanie w tym okresie, w żaden sposób nie wpłynęło na rozwój płodu.
kobieta
fot. materiały prasowe

Byłabyś całkiem spokojna o zdrowie malucha, gdybyś już na rok przed planowaną ciążą unikała używek i była ostrożna w dobieraniu lekarstw. Nie robiłaś tego. Zacznij dbać o siebie od dziś.


W ciągu pierwszych kilkunastu dni po zapłodnieniu nie wiedziałaś jeszcze o swoim odmiennym stanie? A potem zamartwiałaś się, czy mogłaś zaszkodzić dziecku? Nie wpadaj w panikę. Przez pierwsze dwa tygodnie, czyli od momentu owulacji do daty, w której powinna pojawić się miesiączka, zarodek dopiero wędruje przez jajowód, by zagnieździć się w macicy. Zanim tam dotrze, składniki chemiczne zawarte w lekach mają na niego niewielki wpływ. Jednak jeśli nie masz okresu, nie zwlekaj ze zrobieniem testu ciążowego.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Bezpieczne leczenie w czasie ciąży

- Na przeziębienie stosuj witaminę C, wapno, aliofil, rutinoscorbin w ciąży. Jeśli boli Cię gardło, lepiej nie ssij tabletek, tylko stosuj płukanki z roztworu soli czy azulanu.
- Leki przeciwbólowe najlepiej ogranicz do naprawdę poważnych dolegliwości. W wyjątkowych przypadkach zastosuj paracetamol.
- Gorączkę zwalczysz pyralginą. Zdrowsza jednak będzie kąpiel w chłodnej wodzie, która szybko obniży temperaturę.
- Jeśli cierpisz na zaparcia, lekarz może przepisać Ci xennę. Jak najszybciej zmień też dietę. Codziennie pij kubek jogurtu, jedz dwa jabłka i cztery-pięć suszonych śliwek (przyspieszają trawienie). Takie naturalne lekarstwo jest najbezpieczniejsze.

Skusiłaś się na drinka...

...i nie odmówiłaś sobie kilku piw – nie zamartwiaj się. Jednorazowa, niewielka dawka we wczesnym okresie ciąży nie zaszkodzi dziecku. Jego zdrowiu i nawet życiu zagroziłoby codzienne picie. Odkąd wiesz o swojej ciąży, nie daj się już skusić. Alkohol przenika do płodu w takim samym stężeniu, jakie występuje we krwi matki. A dziecko ma jeszcze słabo wykształcone enzymy eliminujące alkohol z krwi, więc jego skutki odczuwa dwa razy dłużej niż ciężarna. Dzieci matek nadużywających alkoholu zwykle rodzą się mniejsze i słabsze. Wiele z nich to wcześniaki.

W czasie ciąży nie zażywaj żadnych narkotyków 

Już w trzecim tygodniu ciąży trucizna z narkotyków przenika przez łożysko. Może je uszkodzić i zaburzyć dopływ krwi do płodu. Istnieje niebezpieczeństwo, że dziecko urodzi się z wadą wzroku lub słuchu. Może dojść nawet do poronienia.

Koniec z paleniem jesteś w ciąży

Ten nałóg jest skrajnie niebezpieczny dla płodu, zwłaszcza od czwartego miesiąca ciąży – może prowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu. Dzieci palących matek najczęściej mają zbyt niską wagę urodzeniową. W dorosłym życiu zapadają na choroby układu oddechowego. Są niewysokie i gorzej się uczą.

Będąc w ciąży unikaj

- Mocnej kawy i herbaty.
- Gorących kąpieli.
- Forsownych ćwiczeń.
- Stresujących sytuacji.

Jesteś w ciąży lub ją planujesz koniecznie zażywaj kwas foliowy

Gdy planujesz macierzyństwo, zacznij przyjmować kwas foliowy. Jeśli nie robiłaś tego, a właśnie się dowiedziałaś, że jesteś w ciąży zacznij przyjmować tabletki już od dziś. Nie przerywaj kuracji przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Ta witamina zapobiega powstawaniu wad wrodzonych u dziecka, np. rozszczepowi kręgosłupa. U kobiet, które w ten sposób uzupełniają jej niedobory, to ryzyko zmniejsza się aż o 75%. Kwas foliowy kupisz bez recepty – zalecana dzienna dawka to 0,4-1,0 mg. Znajdziesz go w pomarańczach, marchwi i szpinaku.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy