operacja zatok
fot. MML/ materiały prasowe

Rewolucyjna metoda leczenia zatok u dzieci już w Polsce! Zobacz zdjęcia

Sam zabieg trwa 10-15 minut i nie trzeba do niego nawet znieczulenia ogólnego. W Polsce powstała druga w Europie klinika, w której można nowocześnie i bezboleśnie wyleczyć chore zatoki u dzieci i dorosłych.
Katarzyna Pinkosz
operacja zatok
fot. MML/ materiały prasowe
Nos i zatoki to jedna przestrzeń. Przewlekłe i częste katary często powodują zapalenia zatok. Objawy zapalenia zatok to zatkany nos, gęsta wydzielina i ból głowy. Jak nowocześnie leczy się chore zatoki, opowiada dr n. med. Michał Michalik, specjalista otolaryngologii oraz chirurgii głowy i szyi z Centrum Medycznego MML.
 

Jak leczy się zapalenie zatok?

Zwykle w początkowej fazie podajemy preparaty upłynniające wydzielinę, przeciwzapalne, donosowe, czasem sterydy donosowe. Gdy dolegliwości przedłużają się, konieczne jest leczenie antybiotykiem.
Jednak zanim antybiotyk dostanie się do zatok, musi przejść przez żołądek, krew, dlatego do zatok dostanie się jego minimalna ilość, a bakterie znajdują się tam w wielu zakamarkach. Nie zawsze antybiotyk wszystkie je zabija. Gdy bakterie znów się namnożą, zapalenie zatok powraca.

Na czym polega nowoczesna metoda balonikowania zatok?

Pod kontrolą endoskopu wprowadzamy przez nos specjalny balonik, który następnie napompowujemy i po chwili wyjmujemy. Technika balonikowania jest znana już od kilku lat – byliśmy drugą kliniką w Polsce, po klinice prof. Henryka Skarżyńskiego, która ją wprowadziła. Teraz wprowadzamy jeszcze nowocześniejszą metodę XprESS, która od poprzedniej różni się m.in. tym że nie jest konieczne znieczulenie ogólne. Dzięki temu można ją stosować także u osób, u których nie jest możliwe zastosowanie znieczulenia ogólnego, bo np. przyjmują leki zmniejszające krzepliwość, mają skazy krwotoczne. Poza tym poprzednio musieliśmy mieć kilka baloników  do każdej zatoki osobno, teraz wystarczy jeden.
Czytaj też: Jak rozpoznać zapalenie zatok

Po wyjęciu balonika zatoki już są wyleczone?

Tak. Można to przyrównać do stentowania tętnic wieńcowych: jeśli tętnica jest bardzo zwężona, wprowadza się stent. Pozostaje on w tętnicy, dzięki czemu pozostanie ona rozszerzona. Struktura zatok jest inna: w ścianie zatoki są delikatne beleczkowania kostne: przypomina to strukturę miękkiego pumeksu. Jeśli wprowadzimy balonik, to ta struktura podda się jego działaniu i po wyjęciu balonika pozostanie odkształcona. Dlatego balonik wystarczy wprowadzić do zatoki i napompować tak, by zagwarantować dopływ powietrza.
 
Podczas operacji balonikowania zatok metodą XprESS

Nie jest potem konieczne leczenie antybiotykiem?

Zwykle nie jest to konieczne. Podstawowym sposobem leczenia przewlekłego zapalenia zatok jest dostarczenie powietrza. Powietrze wybije wszystkie drobnoustroje beztlenowe, które tam są. Jeśli jednak stan zapalny jest silny, a wydzielina gęsta, to po wykonaniu balonikowania przez to samo urządzenie możemy wprowadzić miejscowo lek.
 

To niemal wszystkie urządzenia do operacji balonikowania. Wydaje się to proste, ale potrzebny jest jeszcze endoskop i... doświadczenie lekarzy

W USA wykonano już ponad 100 tys. takich zabiegów. My jesteśmy pierwszą w Polsce i drugą w Europie kliniką – po Anglii – w której tego typu zabiegi są wykonywane. Na razie zabieg jest drogi, kosztuje ok. 8-9 tys., jednak mam nadzieję, że ponieważ jest to technika dedykowana dzieciom, to będzie ona kiedyś refundowana. Może to być rewolucyjny sposób leczenia zatok u dzieci.
Czytaj też: Jak leczyć chore zatoki u dzieci
 
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy