GRY
 
 

10 noworocznych postanowień taty

Podsumowujesz kolejny rok i zwykle podejmujesz noworoczne postanowienia – te dotyczące twojej pracy i rodziny. A jaką obietnicę złożysz swojemu dziecku i jego mamie podczas sylwestrowego toastu? Przeczytaj, przemyśl, a potem podejmij męską decyzję.

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Zastanawiasz się, czego udało ci się dokonać, co powinieneś jednak zmienić... Efekt? Noworoczne postanowienia. My podpowiadamy, jakie mogą być te dotyczące rodziny. Może uda ci się wprowadzić w życie przynajmniej niektóre...

1. Wszystkie weekendy poświęcę mojemu dziecku

Praca jest ważna, ale dziecko tak szybko rośnie! Poświęcaj mu zatem dużo czasu. Z niemowlakiem przytulaj się, chodź na spacery. Ze starszym dzieckiem układaj klocki, zabierz je do wesołego miasteczka. Dzięki temu staniesz się dla niego przyjacielem i dużym autorytetem. Wkrótce usłyszysz: „Tata jest najmądrzejszy i najsilniejszy”. Przyznaj, po takich słowach można pękać z dumy!
Redakcja poleca: Czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy? [SONDA ULICZNA]
O to, czy ojcowie są tak samo dobrymi rodzicami, jak mamy zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia!

2. Co wieczór przeczytam dziecku bajkę

Kwadrans przed snem to niedużo, prawda? A tyle czasu wystarczy, by przytulić dziecko, przeczytać mu książeczkę. Pozwól maluchowi wybrać bajkę i zdecydować, kiedy ją skończyć czytać. Po bajeczce dziecko smacznie zaśnie, a i tobie wyda się, że codzienne problemy są troszkę mniejsze.

Czy wiesz: Dlaczego to dorosły (a nie dziecko) powinien czytać na głos?

3. Zawsze wysłucham tego, co chce mi powiedzieć dziecko

To bywa trudne, zwłaszcza jeśli dziecko nie mówi tylko podczas snu. Pamiętaj jednak, że dziecięca opowieść o piesku, którego przestraszył się na spacerze, jest równie ważna, co twoja historia o zmianach w pracy. Gdy dziecko opowiada, odkrywa swój świat. Dowiadujesz się, co jest dla niego ważne, czego się boi, a z czego cieszy. Dzięki temu zaczynasz rozumieć swoje dziecko, a jednocześnie przekazujesz mu wartości, które uczą, jak żyć.

4. Dam dziecku więcej swobody

Chodzi o to, żeby pozwalać dziecku na rzeczy, które je uszczęśliwią, ale nie rozpieszczą. Dlaczego dziecko nie może podczas spaceru chodzić po kałużach? Wystarczy włożyć mu kalosze. Z jakiego powodu nie pozwalasz maluszkowi na wysypanie wszystkich zabawek z pojemników? Przecież potem może je posprzątać. Jesteś zagorzałym fanem piłki nożnej, ale twój syn woli rower? Nie próbuj tego zmieniać, tylko wybierzcie się razem na wycieczkę rowerową, a piłkę pokopiesz z kolegami. Dzięki temu, że staniesz się bardziej elastyczny, dziecko będzie mogło rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Czytaj też: Tego nigdy nie rób – 5 rzeczy niszczących samoocenę dziecka

5. Nie będę krzyczeć na dziecko

W pracy szef o coś się czepiał, wracając do domu, stałeś w korku, a jak już dojechałeś, okazało się, że zapomniałeś dokumentów z biura. Wpadasz do mieszkania, a dziecko woła, że chce na barana. Tobie jednak chce się krzyczeć. Tylko że dziecko nie jest niczemu winne. A gdybyś dziś dostał podwyżkę i do domu wrócił pustą drogą, co byś odpowiedział na jego prośbę? Pewnie szybko wziąłbyś dziecko na ręce i bawilibyście się cały wieczór. Zanim zatem podniesiesz na smyka głos, spójrz na niego i zapytaj siebie w duchu, jak bardzo go kochasz. Bardzo, prawda? Więc zamiast krzyczeć, wytłumacz, że miałeś trudny dzień i musisz chwilę odpocząć.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj