GRY
 
 

Jak ochronić noworodka przed stresem

Po przeprowadzce z brzucha mamy do nowego otoczenia noworodek może odczuwać lęk. Pomóż mu go pokonać.

noworodek, noworodek w domu, opieka nad noworodkiem, pierwsze dni z noworodkiem
Przykurczone nóżki i rączki, napięte ciałko – noworodek, który ledwo co się urodził, nie czuje się pewnie, a może nawet chce się przed czymś bronić... Gdy go przytulisz, już czuje się lepiej, prawda? Ale to jeszcze nie wszystko. W każdej sytuacji możesz postąpić tak, by zaoszczędzić swojemu dziecku stresu. I sobie też – bo kiedy niemowlę nie płacze, macierzyństwo wydaje się prostsze. Przynajmniej na początku :)

Karm noworodka na żądanie

Pusty brzuszek to dla noworodka dotkliwe, bolesne odczucie, więc gdy jest głodny, przeraźliwie płacze. W takiej sytuacji nie pomogą największe atrakcje, spokój przyniesie tylko twoja pierś i oczywiście twoja bliskość.
Redakcja poleca: Przewijanie noworodka – film
Jak przewinąć noworodka? Ile pieluch zużywa dziecko w ciągu doby?

Przed drzemką w ciągu dnia zasłaniaj okna

Noworodek nie lubi ostrego światła, może się go przestraszyć, bo w twoim brzuszku dojrzewał w półmroku. Gdy sypia w nasłonecznionym pokoju, zadbaj, by nie raziło go słońce. Pomogą w tym żaluzje, rolety, zasłony... Jeśli ich nie masz, zawieś choć kocyk na szczebelkach łóżka – egipskie ciemności nie są wskazane, bo od samego początku warto uczyć dziecko odróżniać dzień od nocy.

Nie zapalaj nagle światła

Gdy wstajesz w nocy, by nakarmić dziecko lub je przewinąć, zapal nocną lampkę, która dyskretnie oświetli pokój, a dopiero potem, jeśli  to konieczne – duże światło. 

Ścisz telefon i dzwonek do drzwi

Twoje dziecko może okazać się wielkim śpiochem, któremu nie przeszkadza nawet tramwaj zgrzytający na zakręcie. Zwykle jednak noworodki są wrażliwe na dźwięki, a hałas jest im obcy, bo do wnętrza brzucha docierały jedynie przytłumione brzmienia. Przysłuchaj się odgłosom twojego domu: pralce, zmywarce, komputerowi – może coś warto przestawić dalej od pokoju dziecka albo włączać, gdy ono nie śpi. To na początek, później taka dbałość o ciszę nie będzie konieczna.

Zagadaj do dziecka, zanim podejdziesz do łóżeczka

... a leżący w nim noworodek akurat nie śpi. Może być zajęty np. oglądaniem wzorków na ochraniaczu zakrywającym szczebelki, więc twoje nagłe pojawienie się mogłoby go przestraszyć. Gdy noworodek się zlęknie, reaguje odruchem Moro – rozkłada ręce i przyciąga je, jakby chciał kogoś objąć. Zresztą... mów do maleństwa jak najczęściej. Gdy go kąpiesz, przewijasz, ubierasz. Opowiadaj mu, co robisz („A teraz założymy pieluszkę”), uśmiechaj się przy tym szeroko i rozśmieszaj smyka na różne sposoby (całując stópki, robiąc „prrr” na  małym brzuszku, zabawne miny). Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze i skupione na tobie („O, co ta mama wyprawia’), a nie na pieluszce czy waciku, który znalazł się podejrzanie blisko oka.

Doładuj
Przeładuj