Noworodek i zwierzęta

Gdy stajesz w progu domu z upragnionym dzieckiem i widzisz zdziwioną minę swojego psa lub kota, to już wiesz, że w waszych relacjach zaczął się właśnie nowy rozdział.
niemowlę, królik, zwierzę
Niby wiesz, że kontakt dziecka ze zwierzęciem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny, uczy szacunku, wrażliwości i odpowiedzialności wobec zwierząt i ludzi. Ale nie możesz pozbyć się obaw, czy jest dla malutkiego dziecka bezpieczny.
Przekonamy cię, że przy zachowaniu właściwych zasad będziesz mogła zobaczyć, jak rodzi się piękna przyjaźń malucha i czworonoga.

Czy zwierzęce zarazki nie zagrażają noworodkowi
Dziecko na co dzień styka się z milionami bakterii, jego organizm uczy się je rozpoznawać i nabiera odporności. Jeśli tylko pies lub kot jest zdrowy i zadbany (niebezpieczne są np. młode zwierzęta cierpiące z powodu grzybicy skóry), to kontakt z nimi niczym nie grozi.

A może noworodka na początku lepiej izolować od psa lub kota
Nie. To działanie na krótką metę. Warto zadać sobie trochę trudu i przyzwyczajać zwierzę do nowej sytuacji. Pozwól mu wchodzić do pokoju, w którym przebywa dziecko, obserwować, jak je karmisz i przewijasz. Zawsze jednak nad wszystkim czuwaj, nie zostawiaj maleństwa sam na sam z psem lub kotem.

Jak zabezpieczyć pokój noworodka przed odwiedzinami psa
Niechcianym wizytom możesz zapobiec, stawiając bramkę w wejściu. Za każdym razem, kiedy pies będzie próbował ją forsować, stanowczo powiedz: nie wolno! Z czasem się nauczy, że może tam przebywać tylko w twoim towarzystwie. Nigdy nie pozwalaj psu wchodzić pod łóżeczko dziecka. Mógłby niechcący otworzyć boczną blokadę, opuścić ją lub nawet przewrócić mebel.

Czy z kotem trzeba postępować podobnie
Koty podobnie jak psy mogą wyrządzić dziecku krzywdę (pazurami i zębami). Można wobec nich wypróbować większość rad dotyczących psów.
Pamiętaj, że koty lubią kłaść się obok ciepłego ciała. Wskakują np. do kołyski; duży pupil mógłby ją mocno przechylić... By tego uniknąć, zakładaj siatkę na kołyskę lub łóżeczko. Nie pozwalaj kotu lizać dziecka, nawet po rączce: ma ostry języczek i taka pieszczota może być dla maluszka nieprzyjemna. Zadbaj, by zwierzę otrzymało należną mu porcję pieszczot i mimo pojawienia się dziecka nadal czuło się ulubieńcem rodziny.

Czy zwierzę może się przyczynić do rozwoju alergii u noworodka
Nie ma sensu martwić się na zapas. Coraz więcej naukowców przychyla się do teorii, że obecność psa lub kota w domu, w czasie ciąży i po porodzie, chroni dziecko przed uczuleniem na sierść. Jeśli jednak u szkraba zostanie zdiagnozowana alergia, lepiej nie narażać go na długi kontakt z alergenem. Można rozważyć znalezienie zwierzakowi nowego domu.

W jaki sposób uniknąć tak drastycznego rozwiązania
Jeśli nie chcesz rozstawać się z pupilem, powinnaś ograniczać stężenie alergenów, które krążą po domu. Pozbądź się wszelkich skupisk kurzu: zasłon, firanek, tapicerowanych mebli, dywanów. Często odkurzaj całe mieszkanie odkurzaczem z filtrem wodnym i zmywaj podłogi środkiem dezynfekującym. Co tydzień kąp zwierzę lub przynajmniej przecieraj je na mokro. Raz w tygodniu wypierz psie legowisko, a kocią kuwetę opróżniaj, kiedy tylko kot się w niej załatwi. Gdy jesteś na etapie wyboru zwierzęcia, zdecyduj się na rasę o najmniejszym potencjale uczulającym, to np. yorkshire terrier, pudel, a z kotów sfinks, devon.

Czy noworodek nie zarazi się od kota toksoplazmozą
Na tę chorobę narażone są także osoby, które nie mają w domu kota. I odwrotnie: posiadanie kota nie przesądza o dużym ryzyku zachorowania na toksoplazmozę, jeśli tylko przestrzega się zasad higieny. Oocysty („jaja” pasożytów) nie „fruwają” w powietrzu, dostają się do organizmu z brudnych rąk lub skażonych pokarmów. Najbardziej niebezpieczne są młode koty, które wychodzą z domu lub jedzą surowe mięso.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Wiosenny spacer