kobieta z dzieckiem
fot. Fotolia

To niezwykłe, jak noworodek umie rozpoznać swoją mamę!

Choć noworodek nie ma sokolego wzroku, dzięki niezwykle sprawnemu noskowi dokonale wie, kto się nim zajmuje. Sprawdź, jak wykorzystać tę wiedzę w początkach opieki nad dzieckiem.
Małgorzata Wódz
kobieta z dzieckiem
fot. Fotolia
Kilkudniowy noworodek może rozpoznać swoja mamę po zapachu. Zmysł powonienia rozwija się szybciej niż wzrok i jest u takiego maluszka doskonalszy niż się nam zdaje.

Kiedy noworodek uczy się zapachu mamy?

Dziecko rodzi się z bardzo czułym węchem, ale przez pierwsze dwa dni nie może jeszcze w pełni z niego korzystać. W tym czasie u większości noworodków w nosie zalega śluz. Gdy ta przeszkoda zostanie usunięta, zmysł węchu przystępuje do pracy. W rozpoznawaniu mamy pomagają doświadczenia zdobyte podczas życia płodowego, które dziecko pamięta p0 przyjściu na świat. To niesamowite, jak natura pomaga noworodkom oswoić zmianę związaną z opuszczeniem brzucha – ciało mamy pachnie tak samo jak płyn owodniowy, który otaczał dziecko przez 9 miesięcy przed narodzinami. Oba zapachy są niepowtarzalne.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Skąd wiadomo, że dziecko poznaje mamę po zapachu?

Badania, które przeprowadzono na uniwersytecie w Oxfordzie, potwierdziły, że noworodek rzeczywiście bardzo dobrze pamięta zapach mamy. Gdy po obu stronach główki badanych dzieci położono gaziki: jeden przesycony zapachem mleka mamy, a drugi pachnący pokarmem obcej kobiety, dwie trzecie sześciodniowych noworodków odwracało się we właściwą stronę! Wśród dzieci, które skończyły 8–10 dni, własną mamę rozpoznało aż trzy czwarte maluchów. Taka analiza zapachu wymaga pracy mózgu na wysokim poziomie. W ten sposób przypuszczenia, że noworodek przychodzi na świat z bardzo dobrze rozwiniętym zmysłem powonienia, okazały się prawdziwe i dowiodły, że nos małego dziecka jest tak wrażliwy na zapachy jak nos dorosłego.

Co pomaga dziecku zapamiętać, jak pachnie mamy?

W zapamiętywaniu zapachu mamy główna rolę odgrywa bezpośredni kontakt dziecka z nią tuż po przyjściu na świat. Dlatego tak ważne jest, by pierwsze dwie godziny po narodzinach noworodek mógł spędzić na jej brzuchu. Gdy maluszek rodzi się, jego zmysły nastawione są na kontakt z najbliższymi osobami. Dziecko ma zwykle otwarte oczy, aby zobaczyć, co się wokół niego dzieje i jest złaknione czułego dotyku, który zapewnia kontakt z ciepłym ciałem mamy. Leżąc na jej brzuchu, oswaja się również z jej zapachem. 

W czym pomaga noworodkowi czuły nosek?

Dzięki znajomości zapachu mamy noworodek nawet w ciemności bez trudu potrafi odnaleźć jej pierś i wie, kto tuli go w ramionach. Jego sprawny nosek przekazuje niezwykle ważną informację – że jest bezpieczny. Niemowlęta, które dobrze pamiętają, jak pachnie mama, w chwili karmienia są bardziej spokojne i rzadziej sprawiają trudności podczas karmienia piersią. Czując zapach matczynego pokarmu, lepiej znoszą też pobranie krwi i kłucie podczas szczepień. A wcześniaki otoczone przyjaznym zapachem rzadziej miewają bezdechy.

W jaki sposób mogą działać na dziecko inne aromaty?

Zapachy pełnią funkcję terapeutyczną. Wiadomo, że aromat cytrynowy, czosnkowy i musztardowy działają pobudzająco na dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym. Amoniak i ocet winny pobudzają nerw trójdzielny odpowiedzialny za ruchy twarzy u dzieci z ubogą mimiką, a zapach masła orzechowego, cynamonu i cytrusów pomaga się skoncentrować. Wiemy też, że nasz zmysł powonienia mógłby być znacznie czulszy, tylko za rzadko go używamy. Warto zadbać, aby dziecko miało okazję poznawać różne rodzaje zapachów.

Co czuje dziecko w brzuchu mamy?

Przygoda z zapachami zaczyna się już w trzecim miesiącu ciąży, kiedy rozwija się nerw węchowy u dziecka. Stąd wniosek, że zmysł powonienia jest starszy niż smak i wzrok, które kształtują się około piątego miesiąca ciąży, oraz słuch (szósty miesiąc). Wcześniej niż węch rozwijają się tylko zmysły dotyku i równowagi. W trzecim trymestrze ciąży, około siódmego miesiąca, dziecko wykazuje się już pewnym gustem węchowym, zaczyna odróżniać zapachy przyjemne od tych mniej dla niego miłych. Skąd w brzuchu mamy takie doznania? Ich źródłem są wody płodowe, które otaczają maleństwo. To one pachną i smakują tym, co właśnie jadła przyszła mama. I potem np. tylko te noworodki, których mamy jadały podczas ciąży anyżek, akceptują specyficzny zapach tego zioła (a jest ono w mieszankach mlekopędnych i na kolkę).

Jak to się dzieje, że dziecko w brzuchu czuje zapach?

Zdolność do wyczuwania aromatów przez nienarodzone dziecko jest w pewnym sensie fenomenem. Przez całą ciążę dziecko przebywa w środowisku wodnym, więc jego drogi oddechowe, w tym również nos, wypełnia płyn, a nie powietrze. A to przecież ono przenosi cząsteczki zapachu. Jednak według naukowców z Uniwersytetu Stanu Kolorado (USA) dziecko w łonie mamy odczuwa zapach podobnie jak niektóre gatunki ryb, wchłaniając go przez tkankę nosa.

Wrażenia, które towarzyszą zapachom, maluch zapamięta na zawsze, bo zmysł węchu opiera się na skojarzeniach. Aromaty z pierwszych lat życia pozostaną słodkimi wspomnieniami dzieciństwa.

konsultacja: prof. dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra, kierownik Kliniki Pediatrii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy