GRY
 
 

Jak wygląda noworodek?

Noworodek w niczym nie przypomina dziecka z filmów. Ale i tak dla swojej mamy jest najpiękniejszy. Co w jego wyglądzie może cię jednak zaskoczyć? Sprawdź!

noworodek, jak wygląda noworodek
fot. Fotolia

Czerwona, pomarszczona, pokryta mazią płodową skóra, zaciśnięte piąstki, cieniutkie, sine kończyny, wypukły brzuszek z klamrą zaciśniętą na odciętej pępowinie, uchylające się zaledwie na moment opuchnięte powieki, meszek pokrywający nie tylko czaszkę, ale czasem także plecki. Ale gdy oczka się otworzą, by obdarzyć cię pierwszym zamglonym spojrzeniem, Twoje lekkie rozczarowanie, zmieni się w pełne dumy zadowolenie – z tego, że już jest, że możesz go dotknąć, zobaczyć, przystawić do piersi. A co dokładnie zobaczysz?

Oczy noworodka

Powieki są lekko obrzmiałe, czasem zaczerwienione, a tęczówka mało przejrzysta. Jeśli kanaliki łzowe jeszcze się w pełni nie wykształciły, dziecko może się budzić ze sklejonymi powiekami lub zobaczymy ropiejące oczko u niemowlaka. Gdy nie śpi, widać pokrywające gałkę oczną łzy (ale na razie noworodek nie płacze).

Sprawdź, kiedy niemowlę zacznie ronić łzy
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Włosy noworodka

Meszek płodowy, czyli pierwsze włoski, wytrą się w najbliższych 6-8 tygodniach. Na ich miejscu pojawią się (czasami dopiero po kilku miesiącach) włosy, których gęstość, grubość i kolor mogą się zmieniać wraz z wiekiem dziecka.

Skóra noworodka

Tuż po porodzie jest czerwona i pomarszczona, pokryta mazią płodową. W drugiej lub trzeciej dobie może przybrać lekko żółtą barwę, co świadczy o wysokim poziomie bilirubiny we krwi (to tzw. żółtaczka fizjologiczna). Stężenie spada samoistnie, w cięższych przypadkach pomaga naświetlanie lampą ultrafioletową.

Głowa noworodka

Miękkie kości czaszki są bardzo plastyczne, dzięki czemu dziecku łatwiej było przecisnąć się przez kanał rodny podczas porodu. Tuż po porodzie główka może mieć szpiczasty wydłużony lub lekko zdeformowany kształt. Zaokrągli się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Dłonie noworodka

Noworodki trzymają je zaciśnięte w piąstki (to objaw prawidłowego napięcia mięśni). Dobrze jest obciąć paznokcie, jeśli wystają zza opuszek palców. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Sprawdź obcinanie paznokci u noworodka – krok po kroku.

Sutki noworodka

Tuż po porodzie mogą być lekko obrzmiałe i zaczerwienione (także u chłopców), czasami wypływa z nich przezroczysty płyn. To skutek podwyższonego poziomu żeńskich hormonów, które z organizmu matki przeniknęły do krwioobiegu dziecka.

Pępek noworodka

Zanim powstanie charakterystyczna blizna, wymaga starannej pielęgnacji. Niepokojące są wszelkie obrzmienia i zaczerwienienia, bo gojący się pępuszek to świeża rana, przez którą do organizmu mogą przeniknąć wirusy i bakterie. Jak pielęgnować pępek noworodka? Poznaj 6 żelaznych zasad.

Brzuch noworodka

Powinien być lekko napięty, ale nie twardy. Czasem przez skórę widać niewyraźny zarys jelit.

Doładuj
Przeładuj