ssanie piersi
fot. Fotofia

On nie umie ssać piersi!

To prawda, że dziecko rodzi się z dobrze rozwiniętym odruchem ssania. Ale mimo to często zdarza się, że noworodek nie umie ssać piersi. są jednak sposoby, by dziecko nauczyć prawidłowego ssania piersi.
ssanie piersi
fot. Fotofia

Nie wpadaj w panikę, jeśli twoje dziecko nie umie ssać piersi. Dziecko urodzone o czasie ma już rozwinięte odruchy noworodka, z których tzw. odruch ssania umożliwia mu jedzenie.
Jednak mimo tego, że dziecko ma odruch ssania, to nie zawsze prawidłowo ssie pierś, a przez to się nie najada. Możesz mu jednak pomóc nauczyć się prawidłowo chwytać pierś i ją ssać.

Dlaczego nie umie ssać piersi?

Po to, żeby niemowlę prawidłowo ssało, dziecko trzeba prawidłowo przystawić do piersi. Przyczyną nieprawidłowego ssania piersi jest bowiem najczęściej nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi.

Znaki ostrzegawcze: dziecko jest nieprawidłowo przystawione do piersi!
1. W buzi dziecka jest tylko brodawka piersi.
2. Wargi dziecka nie są wywinięte.
3. Policzki dziecka zapadają się.
4. Gdy dziecko ssie pierś, słychać cmokanie, mlaskanie.
5. Gdy dziecko ssie pierś, jest to dla ciebie bolesne.
6. Język dziecka jest cofnięty.
7. Otoczka brodawki marszczy się.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 1
Poznaj zasady prawidłowego trzymania dziecka podczas karmienia.

Jak sprawdzić, czy dziecko umie prawidłowo ssać

Załóż jałową rękawiczkę, włóż do buzi dziecka koniuszek palca wskazującego opuszką do góry. Sprawdź, czy dziecko szeroko otwiera buzię, czy ma wywinięte wargi, czy ssanie jest mocne.
Zwróć uwagę, czy język pokrywa dolne dziąsła i obejmuje palec od dołu i czy nie zagryza palca.

Jak pomóc dziecku nauczyć się prawidłowo ssać pierś

Jeśli niemowlę nieprawidłowo chwyta pierś i nie jest prawidłowo przystawione do piersi, nie wypije całego mleka z piersi, a więc będzie głodne. 

Jak nauczyć niemowlę szerokiego otwierania buzi? Masuj wargi dziecka, głośno mów "aaaaa". Gdy niemowlę otworzy buzię, wsuń pierś do jego ust.

Jak nauczyć dziecko prawidłowego układania języka? Gdy dziecko zakryje językiem dolne dziąsła, wsuń palec opuszką do góry, a potem obróć w stronę języka. Wysuń z buzi palec, lekko uciskając język dziecka.

Jak nauczyć dziecko wywinięcia warg? Gdy karmisz niemowlę, obniż palcem brodę dziecka i wtul je mocniej w pierś.

Jak nauczyć dziecko prawidłowego ssania piersi

Gdy zauważysz, że dziecko nieprawidłowo ssie pierś, nie pozwalaj mu na to. Odłącz niemowlę od piersi, wsuwając delikatnie palec w kącik jego ust. Następnie potrzymaj dziecko przez chwilę w pozycji pionowej, by odbiło mu się połknięte powietrze. Spróbuj jeszcze raz przystawić dziecko do piersi.
Początki karmienia piersią mogą być trudne. Dlatego nie podawaj niemowlęciu w pierwszych tygodniach życia smoczka, nawet uspokajaczka. Smoczek ssie się inaczej niż pierś. Dziecko, które nauczy się ssać smoczek, może nie nauczyć się prawidłowo ssać piersi.
Jeśli będziesz miała nadal problemy z karmieniem piersią, poszukaj pomocy u doradcy laktacyjnego.Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy