sen, kołysanka, śpiewanie
fot. RF

Noworodek nie wie co to dzień i noc

Nieodróżnianie dnia od nocy przez noworodka jest stanem przejściowym i zupełnie normalnym.
sen, kołysanka, śpiewanie
fot. RF
Noworodek nie odróżnia dnia od nocy. Dobra wiadomość: jest to stan przejściowy. Jednak do czasu, aż dziecko przestawi się na nowy rytm, może porządnie zmęczyć rodziców.

Należy jednak pamiętać, że zanim dziecko przyszło na świat, 9 miesięcy spędziło w ciemnościach. Teraz potrzebuje trochę czasu, żeby oswoić się i przyzwyczaić się do zmieniających się pór dnia i nocy. Trwa to najczęściej kilka tygodni. Aby skrócić ten czas, ograniczaj stopniowo sen dziecka w ciągu dnia i pilnuj, by okresy snu nie były dłuższe niż 3-4 godziny.

Czytaj też: prawdy i mity o noworodku

Jednak nie powstrzymuj dziecka od snu przez większą część dnia. Nie zagwarantuje to, że maluch prześpi całą noc. Przeciwnie zmęczone niemowlę nie będzie spokojnie spało w nocy.

Postaraj się wyraźnie zaznaczać różnice między dniem a nocą. W dzień, gdy dziecko śpi, nie zaciemniaj pomieszczenia i nie eliminuj wszystkich hałasów. Gdy nie śpi, baw się z nim jak najwięcej. Wieczorem natomiast zasłoń okna, zapewnij dziecku spokój, wyciszaj je. W nocy gdy niemowlę się przebudzi, ogranicz się do szeptu, nie zapalaj światła, gdy karmisz.
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy