wady serca u noworodka, badania przesiewowe
fot. Pantermedia

Badania przesiewowe noworodków: także w kierunku wad serca

Martwisz się, czy twoje dziecko ma zdrowe serce? Niepotrzebnie. Po narodzinach przed wyjściem ze szpitala wszystkie noworodki powinny mieć badanie przesiewowe w kierunku wad serca.
Małgorzata Wódz
wady serca u noworodka, badania przesiewowe
fot. Pantermedia
Wady serca to jedne z najczęstszych wad, które występują u noworodków. Dzięki badaniu przesiewowemu, tzw. pulsoksymetrii, którą obowiązkowo wykonuje się wszystkim noworodkom od 2012 roku, rodzice nie muszą martwić się, czy ich dziecko na pewno ma zdrowe serce.

Polska jest drugim krajem w Europie po Szwajcarii, w którym wprowadzono powszechne wykonywanie tego prostego badania. Zajmuje ono kilka minut i polega na podłączeniu noworodka do pulsoksymetru, czyli urządzenia, które mierzy przez skórę poziom nasycenia krwi tlenem. W tym celu na prawą rączkę dziecka zakłada się opaskę aparatu i po kilku minutach odczytuje wynik. Gdy jest nieprawidłowy, dziecko dostaje skierowanie na dalsze badania.

Pulsoksymetria daje szansę na wykrycie wad serca, które nie dają żadnych objawów u dziecka, takich jak sinica czy duszność. Ale przede wszystkim maluszki zyskują szansę na szybkie i skuteczne leczenie. Do tej pory wady serca były diagnozowane w trakcie ciążowego USG, podczas badania dziecka po narodzinach, albo później - np. przy okazji szczepień, gdy słuchawką stetoskopu lekarzowi udawało się usłyszeć szmer podczas pracy serca. Ale niektóre ujawniały się w jeszcze późniejszym czasie. Dzięki badaniu pulsoksymetrycznemu niemal wszystkie wady serca u noworodków zostaną zdiagnozowane już w pierwszych dniach życia dziecka. 

Czytaj też:
Redakcja poleca: Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]
Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy