GRY
 
 

Pierwsze chwile z noworodkiem - najlepszy scenariusz

Co najlepszego możesz zrobić dla swojego dziecka zaraz po jego narodzinach? Po prostu z nim być. Pierwsze chwile spędzone razem z noworodkiem mają wielkie znaczenie dla was obojga.

mama, noworodek, tulić

Zastanawiasz się, jak noworodek tuż po narodzinach powinien zacząć swoją egzystencję na świecie? Odpowiedź jest prosta – przytulony do ciebie, leżąc na twoim brzuchu. Takie postępowanie staje się normą w polskich szpitalach. Ma bowiem duże znaczenie dla nawiązania dobrego kontaktu z dzieckiem. Jest na tyle istotne, że lekarz i położna, którzy przyjmowali poród, muszą poczekać, nim będą mogli na chwilę zabrać dziecko do kącika noworodka, by tam je dokładnie obejrzeć, zważyć i zmierzyć. Nie przeszkadzając głównym bohaterom tych chwil, czyli mamie i jej potomkowi, mogą osuszyć dziecko ręcznikiem ze śluzu, który pokrywa jego skórę, okryć pieluszkami i ocenić stan zdrowia według skali Apgar.

Gdzie powinien trafić noworodek tuż po narodzinach

Krótko mówiąc: z brzucha mamy – prosto na jej brzuch. Przytulając się do twojego ciała, noworodek nabiera ochoty do ssania. Zwykle położna układa go tak, aby nie musiał długo szukać piersi. Ale gdyby nawet znalazł się dalej od niej, natura tak go wyposażyła, że jest w stanie sam się do niej przysunąć. Kto by pomyślał! Przecież trzeba będzie czekać jeszcze rok, nim dziecko nauczy się chodzić. I choć pełznie wolno i nieporadnie, często udaje mu się osiągnać cel, czyli possać lub chociaż polizać brodawkę. Świadkami takich wydarzeń bywają mamy, które miały okazję w spokoju spędzić z dzieckiem czas po jego narodzinach. Dlaczego jest to takie ważne? Rozpoczęcie karmienia w pierwszej godzinie po porodzie daje większą szanse na to, że dłużej będziesz karmić piersią. Jednak kontakt z mamą tuż po narodzinach ma nie tylko ułatwić karmienie.

Polecamy: Jak urządzić pokój dla noworodka?

Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

Dlaczego kontakt z mamą po narodzinach jest taki ważny?

Delikatne głaskanie, bicie twojego serca, łagodny głos uspokajają noworodka, który przeżył spory stres związany z narodzinami. Dla niego wszystko się przecież zmieniło. Do tej pory znał tylko przytulne i ciepłe wnętrze brzucha, do którego docierały przytłumione odgłosy świata zewnętrznego. Teraz zamiast ciasnej – jest wielka przestrzeń, zamiast delikatnych brzmień – pełnia dźwięków, bogactwo zapachów, jasne światło i chłód (temperatura twego ciała była wyższa niż powietrza w sali porodowej). Przytulony do twojej skóry, która na szczęście pachnie podobnie jak wody płodowe, noworodek może się ogrzać i poczuć bezpiecznie w nieznanym świecie.

Czytaj też: Jak dotyk wpływa na noworodka?

Jakie korzyści daje kontakt skóra do skóry?

Pierwszy kontakt z mamą nie jest bez znaczenia również dla stanu zdrowia noworodka. Próba karmienia chroni przed niedocukrzeniem, do którego mogłoby dojść, gdyby dziecko długo było głodne. Dostarcza także przeciwciał, które są zawarte w siarze, przez co zmniejsza zagrożenie poważnymi chorobami. Skóra dziecka, które dopiero się urodziło, jest niemal sterylna. Gdy noworodek przytula się do twojego brzucha, gdy ssie pierś, przekazujesz mu swoje bakterie, które zasiedlą jego organizm. W ten sposób dziecko ma szansę chronić się przed groźnymi zakażeniami szpitalnymi.

Czytaj też: Pierwsza kąpiel noworodka nie musi odbywać się w szpitalu?

Doładuj
Przeładuj