GRY
 
 

Gdy noworodek płacze - mamy na to sposoby!

Wszystko dobrze, gdy dziecko słodko śpi, ale bywają dni, że noworodek płacze niemal bez końca a ty jesteś bezsilna. Co robić?

noworodek, niemowlę, płacz, płacz noworodka, płacz niemowlaka, mama

Płacz noworodka to codzienność nowych rodziców. Płacz jest dla nowo narodzonego dziecka jedyną możliwością porozumiewania się z tobą i resztą świata. W ten sposób informuje cię o swoich uczuciach i problemach. Twój czuły dotyk to najlepszy sposób na płacz noworodka, a zarazem lek na każdą dolegliwość, która mu doskwiera. Ale czułość to także informacja, że jest kochany i rozumiany.

Psycholodzy twierdzą nawet, że dzieci, których mamy szybko reagują na płacz, w przyszłości są spokojniejsze! I nie wierz w to, że rozpieścisz dziecko, jeśli będziesz go brać na ręce, ilekroć zapłacze. Noworodki, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, znacznie lepiej się rozwijają i wyrastają na szczęśliwych i samodzielnych ludzi. Przez pierwsze tygodnie waszego wspólnego życia powoli będziesz uczyć się rozumieć język swojego dziecka, czyli rozpoznawać przyczynę płaczu noworodka i odpowiednio na nią reagować. Tymczasem wykorzystaj wypróbowane przez inne mamy metody na płacz noworodka.

Płacz noworodka: sposoby na płacz noworodka

Zobacz, jakie sposoby na płacz noworodka stosują mamy i wypróbuj je u siebie w domu. Może któraś z tych metod pomoże Ci ukoić łzy twojego dziecka?

Redakcja poleca: Sposób na płacz dziecka - film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko płacze? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na uspokojenie dziecka, gdy płacze. Sprawdź, która zadziała w przypadku płaczu twojego dziecka.

Przytul noworodka

Nic nie wpływa na dziecko bardziej kojąco niż bliska obecność mamy. Trzymaj dziecko w ramionach, przy piersi. Dzięki temu dziecko czuje twój zapach, słyszy znajomy odgłos bicia twego serca i jest całkowicie bezpieczny.

Kołysz noworodka w ramionach

To bardziej intensywny sposób uspokajania niż samo przytulanie. Łagodne kołysanie jest przyjemnym wspomnieniem życia płodowego. Wtedy dziecko też czuło łagodne huśtanie w rytm twoich kroków. Teraz to dobra metoda na uspokojenie go po dniu zbyt pełnym wrażeń, np. po odwiedzinach cioci o wysokiej tonacji głosu, oglądaniu maluszka przez kilku członków rodziny. Możesz też go kołysać, siedząc w bujanym fotelu.

Zobacz, jak bezpiecznie podnosić dziecko:

Otul noworodka kocykiem

... lub włóż do chusty. Wiele maluszków czuje się doskonale, gdy mają wokół siebie ograniczoną przestrzeń. Jeszcze nie tak dawno musiały radzić sobie w ciasnym wnętrzu łona mamy. Te wspomnienia sprawiają teraz, że opatulone uspokajają się. Sposób sprawdza się również, gdy malcowi jest za zimno (po kilku tygodniach jego życia będziesz wiedziała, czy jest zmarźluchem, czy nie).

Spróbuj noworodka nakarmić

Nie dziw się, że dziecko tak często może być głodne – minie trochę czasu, zanim pory posiłków się unormują. Płacz głodnego maluszka łatwo poznać. Jest wysoki i krzykliwy, dziecko wierci się, jakby czegoś szukało, może próbować wkładać piąstkę do ust.

Połóż noworodka do łóżeczka

A może twój noworodek jest po prostu bardzo zmęczony i chce odpocząć? Połóż go w łóżeczku – to pozwoli mu odpocząć od wszelkich bodźców z zewnątrz. Wcześniej sprawdź, czy będzie mu tam wygodnie: czy prześcieradło nie jest pofałdowane, nic nie uwiera, nie trzeba zmienić pieluszki etc. Możesz przenieść dziecko do waszego łóżka, by na chwilę położyć się obok niego i przytulić. Sama masz wtedy także szansę odpocząć.

Przygotuj noworodkowi kąpiel

Jeśli zauważyłaś, że twoje dziecko dobrze czuje się w wodzie i wieczorne mycie wyraźnie poprawia mu humor, być może w ten sposób przerwiesz niekończący się płacz noworodka w ciągu dnia. Do wody dodaj specjalny płyn dla niemowląt (dzieci doskonale rozpoznają zapachy) i delikatnie obmywaj noworodka ciepłą wodą. To również dobry sposób na bolesną kolkę. Ciepła woda szybko rozluźnienia mięśnie i pomaga się zrelaksować.

Pogłaszcz noworodka

Możesz delikatnie głaskać maleństwo po policzku lub główce. Wiele dzieci lubi usypiać, czując taką ciepłą „czapeczkę” z dłoni mamy. To pomaga w chwilach zmęczenia, rozdrażnienia, o które bardzo łatwo, bo układ nerwowy kilkutygodniowego malucha jest jeszcze niedojrzały.

Zaśpiewaj noworodkowi kołysankę

Włącz śpiewanie kołysanek do stałych rytuałów, większość dzieci to uwielbia. Mogą być zwykłe „Aaa, kotki dwa” – jeśli zaśpiewasz niezbyt głośno, łagodnym głosem, być może malec zasłucha się i ucichnie. Nie musisz poszerzać repertuaru – wystarczy jedna ukochana piosenka, ale za to śpiewana przez mamę.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!