GRY
 
 

"Urodzinowy lukier"?! To niezwykłe zdjęcie noworodka zachwyciło wiele mam!

Dlaczego to zdjęcie jest tak wyjątkowe i zachwyciło tysiące mam? To bardzo rzadki widok!

Noworodek pokryty mazią płodową
fot. Maren Sjøtveit via Facebook/Birth Without Fear
Noworodek na zdjęciu jest pokryty mazią płodową. Ten "urodzinowy lukier", czyli maź płodowa, powstaje po 22. tygodniu ciąży. Maź działa antybakteryjnie, chroni delikatną skórę dziecka przed szkodliwym wpływem wód płodowych, brudem i bakteriami, a przy tym zapewnia prawidłowe nawilżenie i zapobiega wysuszaniu.

Malec ze zdjęcia jest pokryty wyjątkowo obfitą warstwą mazi – nic dziwnego, że dla wielu mam to zdjęcie jest tak niezwykłe. Większość noworodków jest delikatnie pokryta białawą mazią, taki widok to rzadkość!

Zobacz także: Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka?
 

 
Od pewnego czasu obserwujemy nowy trend w pielęgnacji noworodka. Młode mamy proszą położne, by nią kąpały noworodków zaraz po urodzeniu. Chociaż kiedyś natychmiastowa kąpiel była standardem, dziś maluszki są kąpane nawet po kilku godzinach. Jeśli mama nie chce, żeby jej dziecko było umyte z mazi płodowej, może poprosić o to w szpitalu. Niektórzy lekarze zalecają, by dziecko było pokryte mazią jak najdłużej.

Czy wasze maluchy przyszły na świat pokryte mazią płodową?

Czytaj także: Nowy trend w postępowaniu z noworodkiem?

Źródło: Facebook/Birth Without Fear
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Ocena (4 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj