24716779.jpg

Witamina K dla noworodka: dla wszystkich?

Czy wszystkie noworodki po przyjściu na świat powinny otrzymać witaminę K? Sprawdź.
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
24716779.jpg
Witamina K jest bardzo ważna dla noworodka - uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega krwawieniom wewnętrznym, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego powinny otrzymać ją wszystkie noworodki. Dzieciom podaje się ją od razu w szpitalu po porodzie w postaci domięśniowego zastrzyku, aby zapobiec chorobie krwotocznej. Dawka dla wcześniaków ustalana jest zgodnie z masą ciała dziecka:
  • Wcześniak o masie powyżej 1500 g – 0,5 mg witaminy K
  • Wcześniak o masie 1001 g–1500 g – 0,3 mg witaminy K
  • Wcześniak o masie 500 g –1000 g – 0,2 mg witaminy K

Witamina K dla niemowląt karmionych piersią?

Witamina K jest potrzebna do prawidłowej krzepliwości krwi. Jej niedobór może prowadzić do choroby krwotocznej. Do niedawna witaminę K podawano także niemowlętom karmionym piersią - od drugiego tygodnia do końca trzeciego miesiąca. Te zalecenia nie są już aktualne, obecnie niemowlę otrzymuje witaminę K tylko w szpitalu.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy