Zęby u noworodka
fot. AdobeStock

Miała zaledwie 12 dni, gdy trafiła do dentysty

Matka dziecka nie mogła uwierzyć, jej córeczka urodziła się z ząbkiem. To najmłodsza pacjentka stomatologiczna w historii Wielkiej Brytanii.
Dominika Bielas
Zęby u noworodka
fot. AdobeStock
Jasmin Heasman's byłą w szoku, gdy okazało się, że jej córeczka Isla-Rose urodziła się z ząbkiem. Kobieta postanowiła się udać do stomatologa, gdyż noworodek ciągle płakał i wyraźnie ząbek jej przeszkadzał. Szczęśliwy traf sprawił, że kobieta trafiła do dentysty, który akurat miał dyżur w szpitalu i oglądał jamę ustną Isla-Rose zaraz po porodzie. Specjalista zadecydował, że konieczne będzie usunięcie zęba. Ponieważ Isla-Rose miała zaledwie 12 dni, była zbyt malutka, by znieczulić tak, jak innych stomatologicznych pacjentów. Jasmin przyznała, że musiała wyjść z pokoju, gdyż nie mogła znieść widoku płaczącej z bólu córeczki. Seven Trees Dental Acess Center w Wielkiej Brytanii, klinika w której wykonano zabieg, potwierdziła, że był to najmłodszy pacjent z jakim mieli do czynienia w całym kraju. Za swoją odwagę dziewczynka została nagrodzona naklejką dzielnego pacjenta. 

Skąd zęby u noworodka?

Wbrew pozorom noworodek z ząbkami to nie jest nic nadzwyczajnego. Zjawisko to jest niezwykle rzadkie, bo występuje raz na 2000, a nawet raz na 3000 urodzeń. Ząbki, z którymi rodzą się dzieci, nazywają się zębami płodowymi lub "prazębami". Zazwyczaj takie ząbki nie zwiastują, żadnych problemów zdrowotnych, choć warto wiedzieć, że mogą w niezwykle rzadkich przypadkach być skutkiem zaburzeń genetycznych (zespół Ellisa-van Crevelda, zespół Hallermanna-Streiffa, zespół Soto).
Redakcja poleca: Bolesne ząbkowanie
Zobacz jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu.

Co zrobić, gdy noworodek ma zęby?

Kiedyś praktykowało się ich rutynowe usuwanie. Teraz zazwyczaj je się zostawia, jednak konieczna jest kontrola jamy ustnej i właściwa pielęgnacja. Wskazaniem do usunięcia jest poluzowanie ząbków, by maluch się nie zakrztusił. Zęby płodowe mogą również podrażniać błonę śluzową jamy ustnej dziecka lub przeszkadzać podczas ssania piersi. A co z mleczkami? U takich maluszków kompletny zestaw tych zębów wyrośnie zgodnie z kalendarzem wyrzynania się zębów, więc rodzice nie muszą się obawiać.

Źródło: bbc.co.uk

Słyszałyście kiedyś o noworodku z zębami? Kiedy wasze maluszki zaczęły ząbkować?
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy