Noworodek uznany za martwego oddychał
fot. Fotolia

Szok! Noworodek uznany za martwego nagle zaczął oddychać

Rodzice wieźli go już do krematorium... Jak mogło dojść do takiej sytuacji?
Milena Oszczepalińska
Noworodek uznany za martwego oddychał
fot. Fotolia
Ta historia nigdy nie powinna się wydarzyć. Nie możemy uwierzyć, jak można było dopuścić do takiego błędu? Gdy w grę wchodzi ludzkie życie, niedopuszczalne są takie pomyłki, jak ta. A jednak…

Zrozpaczeni rodzice wiozący martwego noworodka do krematorium zauważyli, że dziecko oddycha

W jednym z indyjskich szpitali w New Delhi na świat przyszły bliźnięta. Dziewczynka urodziła się martwa, chłopiec według lekarzy zmarł 2 godziny po narodzinach. Tak w telewizji CNN opisał sprawę dziadek dzieci. Rodzice otrzymali więc ciała dzieci w polietylenowych torebkach i mieli zawieźć je do krematorium.

W drodze nagle zamarli, gdy spostrzegli, że w jednej z torebek „coś” się porusza. Gdy ją otworzyli, zobaczyli, że… chłopiec żyje i oddycha! Dlaczego lekarze postawili błędną diagnozę? Szpital wydał oświadczenie, że chłopiec został przekazany rodzicom bez oznak życia. Albo więc ktoś popełnił fatalną pomyłkę, albo nastąpił cud i chłopiec uznany za martwego został przywrócony do życia.

Redakcja poleca: HIV a ciąża - jakie jest ryzyko zakażenia dziecka? Wywiad z ekspertem
HIV w ciąży to nie wyrok! Dr Ernest Kuchar wyjaśnia, że odpowiednio wykryty i leczony wirus HIV zmniejsza niemalże całkowicie ryzyko przeniesienia się wirusa na dziecko.

Co z lekarzami, którzy wydali błędną diagnozę?

Szpital zwolnił dwóch lekarzy, którzy stwierdzili śmierć chłopca. Nie oznacza to jednak, że przyznał się do winy. W wydanym oświadczeniu stwierdził jedynie, że takie działanie ma na celu pokazanie, że szpitalowi zależy na kontynuowaniu wysokiej jakości opieki zdrowotnej.

Sprawę zbada dokładnie zewnętrzna grupa ekspercka. Wydarzenie to skomentował nawet minister Delhi Arvind Kejriwal, który zapewnił, że jeśli okaże się, że ktoś popełnił błąd, uznając chłopca za martwego, zostaną podjęte wobec tej osoby stosownie surowe działania.

Nowo narodzony chłopiec wciąż przebywa w szpitalu

Choć chłopiec żyje, jego stan jest poważny. Obecnie przebywa w innym szpitalu w Delhi. Cały czas podpięty jest pod respirator i inne maszyny podtrzymujące życie. Walczy, ale ciągle jest w stanie krytycznym. Dziadek chłopca ma nadzieję, że władze Delhi wystosują surowe kroki względem szpitala, w którym doszło do tak haniebnego zaniedbania.

Cudem na pewno jest to, że rodzice w porę zobaczyli, że ich syn oddycha. Nasuwa się pytanie, jak często dochodzi do podobnych pomyłek i ile z nich nie jest odkrywanych?

Zobacz też: 10-dniowy noworodek wymiotował jasnożółtym mlekiem. Mógł umrzeć!

Źródło: wtvr.com
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy