spacer z niemowlakiem
fot. fotolia.com

Noworodek na zakupach

Czy kilkutygodniowe dziecko można zabierać do supermarketu? To pytanie zadaje sobie wiele mam. Przeczytaj, co na ten temat mówi dr Ewa Helwich z Instytutu Matki i Dziecka.
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
spacer z niemowlakiem
fot. fotolia.com
Jestem mamą miesięcznego chłopca. Wczoraj wybraliśmy się z mężem na szybkie zakupy, zostawiając synka z babcią. W sklepie zobaczyłam parę z dzieckiem niewiele starszym od naszego Maciusia. Od kiedy można przebywać z dzieckiem w supermarkecie? Iza

Niestety, coraz częściej na zakupach z rodzicami można zobaczyć nawet noworodki. A przecież tak maleńkie dziecko przychodzi na świat z niedojrzałym układem immunologicznym. Jest szczególnie narażone na infekcje, a w sklepie nietrudno przecież spotkać zakatarzonego klienta. Biegające między półkami kilkulatki mogą być nosicielami wirusów (choroby wieku dziecięcego mają bowiem różny okres inkubacji i zdrowy z pozoru przedszkolak może już być zakażony np. wirusem ospy).

Poza tym, nawet zdrowi ludzie są nosicielami różnych bakterii (głównie w nosie i gardle). Dlatego nie należy pozwalać nieznajomym na bliskie kontakty z dzieckiem, np. na dotykanie jego rączek (które wkrótce włoży do buzi). Oprócz tego centra handlowe to jaskrawe sztuczne światło, hałas, natłok kolorów, częste zmiany temperatur (klimatyzacja, lodówki). To za dużo „wrażeń” dla niedojrzałego układu nerwowego. Na zakupy do supermarketu można zabierać dziecko od ukończenia przez nie 12. miesiąca życia. Pierwsze wyjście do niedużej, cichej restauracji można zaplanować, kiedy dziecko skończy 4-6 miesięcy.

Przeczytaj też: wiosenny spacer z niemowlakiem oraz jak się przygotować do jesiennego spaceru z niemowlakiem
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy