Noworodek w szpitalu
fot. Fotolia

Rodzice z Białogardu odzyskali prawa i przestaną się ukrywać?! Jest decyzja sądu!

Rodzice noworodka z Białogardu przyznali, że jeśli sąd przywróci im pełnię praw, przestaną się ukrywać. Jaką decyzję podjął sąd?
Hanna Szczesiak
Noworodek w szpitalu
fot. Fotolia
We wtorek, 19 września, odbyło się pierwsze posiedzenie sądu ws. ograniczenia praw rodzicielskich rodzicom dziewczynki urodzonej w szpitalu w Białogardzie. W środę zapadła decyzja w sprawie – sąd cofnął decyzję o ograniczeniu praw rodzicielskich.

Uciekli z noworodkiem ze szpitala

Dziewczynka urodziła się w 36. tygodniu ciąży. Według ordynatora oddziału, rodzice nie zgodzili się na podjęcie podstawowych czynności medycznych, w tym zaszczepienia córki w pierwszej dobie życia, wykonania zabiegu Credego czy podania jej witaminy K. Lekarze zwrócili się do sądu.

Sąd ograniczył rodzicom prawa rodzicielskie w zakresie decydowania o czynnościach medycznych. Ograniczenie praw było równoznaczne z przyznaniem rodzinie opieki kuratora. Mecenas Arkadiusz Tetela, obrońca rodziców dziewczynki, wnioskował przywrócenie pełni praw do dziecka i uchylenie decyzji o przyznaniu kuratora. Tetela zapewnił, że rodzice dziecka przestaną się ukrywać, jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek.

Mecenas dodał, że sprawa jest precedensowa – sąd ograniczył prawa rodziców, chociaż mama dziewczynki, ze względu na zły stan zdrowia po porodzie, nie mogła wziąć udziału w rozprawie. "Sąd tak szybko procedował i tak szybko podjął ekspresowo decyzję odnośnie ograniczenia władzy. Z uwagi na powyższe, prosiłem m.in. aby sąd również ekspresowo podjął decyzję dotyczącą wniosku o uchylenie tego ograniczenia władzy" – powiedział Tetela w rozmowie z dziennikarzami.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Rodzice odzyskali prawa

Rodzice zapewnili, że będą uczestniczyć w kolejnych rozprawach i składać zeznania, jeśli sąd przywróci im wszystkie prawa. Boją się, że jeśli przestaną się ukrywać, a dozór kuratora wciąż będzie obowiązywać, zostanie podjęta decyzja o podjęciu czynności medycznych wobec ich córeczki – czynności, na które oni wciąż nie wyrażają zgody, bo według nich, jak wyjaśnia mecenas Tetela, "zagrażają zdrowiu ich dziecka".

Sąd rodzinny w Białogardzie podjął decyzję o uchyleniu wcześniejszego ograniczenia praw. Jak dowiedziała się reporterka TVN24 Natalia Skawińska, sąd cofnął decyzję o nadzorze kuratora i ograniczeniu praw, ale nie oznacza to końca sprawy. "Sprawa z powództwa lekarzy będzie się dalej toczyła, ale już w normalnym trybie" – czytamy na tvn24.pl.

Co myślicie o takiej decyzji sądu?

Zobacz także: Krajowa neonatolog komentuje sprawę noworodka z Białogardu! Lekarze popełnili błąd?

Źródło: tvn24.pl, radioszczecin.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy