Noworodek w szpitalu
fot. Fotolia

Rodzice z Białogardu odzyskali prawa i przestaną się ukrywać?! Jest decyzja sądu!

Rodzice noworodka z Białogardu przyznali, że jeśli sąd przywróci im pełnię praw, przestaną się ukrywać. Jaką decyzję podjął sąd?
Hanna Szczesiak
Noworodek w szpitalu
fot. Fotolia
We wtorek, 19 września, odbyło się pierwsze posiedzenie sądu ws. ograniczenia praw rodzicielskich rodzicom dziewczynki urodzonej w szpitalu w Białogardzie. W środę zapadła decyzja w sprawie – sąd cofnął decyzję o ograniczeniu praw rodzicielskich.

Uciekli z noworodkiem ze szpitala

Dziewczynka urodziła się w 36. tygodniu ciąży. Według ordynatora oddziału, rodzice nie zgodzili się na podjęcie podstawowych czynności medycznych, w tym zaszczepienia córki w pierwszej dobie życia, wykonania zabiegu Credego czy podania jej witaminy K. Lekarze zwrócili się do sądu.

Sąd ograniczył rodzicom prawa rodzicielskie w zakresie decydowania o czynnościach medycznych. Ograniczenie praw było równoznaczne z przyznaniem rodzinie opieki kuratora. Mecenas Arkadiusz Tetela, obrońca rodziców dziewczynki, wnioskował przywrócenie pełni praw do dziecka i uchylenie decyzji o przyznaniu kuratora. Tetela zapewnił, że rodzice dziecka przestaną się ukrywać, jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek.

Mecenas dodał, że sprawa jest precedensowa – sąd ograniczył prawa rodziców, chociaż mama dziewczynki, ze względu na zły stan zdrowia po porodzie, nie mogła wziąć udziału w rozprawie. "Sąd tak szybko procedował i tak szybko podjął ekspresowo decyzję odnośnie ograniczenia władzy. Z uwagi na powyższe, prosiłem m.in. aby sąd również ekspresowo podjął decyzję dotyczącą wniosku o uchylenie tego ograniczenia władzy" – powiedział Tetela w rozmowie z dziennikarzami.
Redakcja poleca: 3 eleganckie prezenty gwiazdkowe. Zachwycą każdą mamę!
Wybór prezentu gwiazdkowego dla maluszka to nie lada wyzwanie. Zestawy kreatywne, zabawki edukacyjne… a gdyby tak postawić na elegancję i wygodę, czyli na rozwiązania, które posłużą rodzicom i dziecku przez kilka lat. Co więcej – zachwycą każdego!

Rodzice odzyskali prawa

Rodzice zapewnili, że będą uczestniczyć w kolejnych rozprawach i składać zeznania, jeśli sąd przywróci im wszystkie prawa. Boją się, że jeśli przestaną się ukrywać, a dozór kuratora wciąż będzie obowiązywać, zostanie podjęta decyzja o podjęciu czynności medycznych wobec ich córeczki – czynności, na które oni wciąż nie wyrażają zgody, bo według nich, jak wyjaśnia mecenas Tetela, "zagrażają zdrowiu ich dziecka".

Sąd rodzinny w Białogardzie podjął decyzję o uchyleniu wcześniejszego ograniczenia praw. Jak dowiedziała się reporterka TVN24 Natalia Skawińska, sąd cofnął decyzję o nadzorze kuratora i ograniczeniu praw, ale nie oznacza to końca sprawy. "Sprawa z powództwa lekarzy będzie się dalej toczyła, ale już w normalnym trybie" – czytamy na tvn24.pl.

Co myślicie o takiej decyzji sądu?

Zobacz także: Krajowa neonatolog komentuje sprawę noworodka z Białogardu! Lekarze popełnili błąd?

Źródło: tvn24.pl, radioszczecin.pl
Doładuj
Przeładuj