GRY
 
 

Noworodek w ciąży bliźniaczej?!

Czy nowonarodzone dziecko może być "w ciąży"? Brzmi nieprawdopodobnie... nawet dla lekarzy. Jednak okazało się, że to możliwe. Przynajmniej teoretycznie.

Noworodek
fot. Fotolia
W listopadzie 2010 roku urodziła się dziewczynka, w której brzuchu lekarze znaleźli dziwne tkanki. Początkowo uznali je za nowotwory. Dopiero szczegółowe badania pokazały, że to nie nowotwory tylko 8-10-tygodniowe płody bliźniacze. Każde z nich było wykształcone odpowiednio do rozwoju płodu w tym wieku – miały cztery kończyny, kręgosłup, klatkę piersiową, jelita, odbyt. Jeden z nich ważył około 14 g, drugi około 85 g. Dla porównania nowonarodzona dziewczynka ważyła ponad 4 kg.

Dla lekarzy było to tak szokujące odkrycie, że z upublicznieniem tej informacji czekali ponad 4 lata. Dziewczynka, u której znaleziono płody, przeszła udaną operację ich usunięcia, gdy miała zaledwie 2 tygodnie.

Zjawisko "płód w płodzie" (fetus in fetu) to bardzo rzadka anomalia. W publikacjach naukowych podaje się, że występuje ona z częstotliwością 1:500 000 urodzeń, zazwyczaj w ciąży mnogiej monozygotycznej (jednokosmówkowej, dwuowodniowej) wskutek nierównego podziału blastocysty. Mniejsza grupa komórek zostaje "wbudowana" w bardziej dojrzały zarodek.

W publikacjach naukowych opisano zaledwie 200 takich przypadków. Podobna historia wydarzyła w szpitalu w Arabii Saudyjskiej w 2008 r. Podczas badań okazało się, że roczna dziewczynka jest w ciąży. Początkowo jej mama była w ciąży bliźniaczej, jednak jeden z embrionów zaczął się rozwijać w macicy swojego bliźniaka.  W 2002 roku znaleziono płód w ciele sześciomiesięcznego chłopca. Martwy bliźniak ważył ponad kilogram, podczas gdy żywy chłopczyk niewiele ponad 6 kilogramów.

Czy z takiego embrionu może rozwinąć się dziecko? Nie. "Życie" takiego zarodka nie różni się niczym od "życia" nowotworu – wykazuje on pewien poziom metabolizmu. Zwykle obumiera on szybko, ale w niektórych przypadkach rozwija się w teratomę (potworniaka). Bywa, że może przypominać normalny płód, jednak nie ma szans, by przeżyć poza organizmem bliźniaka. Co więcej, może stanowić zagrożenie dla jego życia.

Polecamy: Gigantyczny noworodek urodził się siłami natury
Redakcja poleca: Dlaczego nie wolno jeść winogron w ciąży? [WIDEO]
Chcesz się zdrowo odżywiać w ciąży i spożywasz dużo owoców i warzyw? Zobacz, dlaczego jedzenie winogron może być niebezpieczne dla płodu.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami