noworodek w oknie życia
fot. Adobe Stock

Noworodek zostawiony w oknie życia w czasie Wielkanocy

W Ostrowie Wielkopolskim w oknie życia znaleziono noworodka. Dziecko zostawiono tam w Poniedziałek Wielkanocny. Maluszek trafił do szpitala, jego stan jest dobry.
Joanna  Biegaj
noworodek w oknie życia
fot. Adobe Stock
Okno życia jest miejscem, gdzie w sposób anonimowy, ale przede wszystkim bezpieczny dla dziecka matka może zostawić noworodka. Taka sytuacja zdarzyła się wczoraj (05.04.2021 r.) w Ostrowie Wielkopolskim – w oknie życia znaleziono kilkudniową dziewczynkę.

Dziecko w oknie życia

O pozostawieniu noworodka w oknie życia poinformowała rzeczniczka prasowa ostrowskiej policji mł. asp. Małgorzata Michaś: „W Poniedziałek Wielkanocny w »oknie życia« przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp. znaleziono noworodka”.

„Dziecko było przywiezione do szpitala w stanie dobry” – powiedział rzecznik prasowy ostrowskiego szpitala Adam Stangret.

Okno życia w Ostrowie Wielkopolskim

Okno życia przy ostrowskim ośrodku sióstr utworzono w 2015 roku. Pierwsze dziecko trafiło tam w 2017 r. – był to chłopiec. Inicjatywa zorganizowania takiego miejsca wyszła od prezydent Ostrowa Wlkp. Beaty Klimek. Stało się to po incydencie, gdy matka porzuciła niemowlę na ulicy.

W oknie życia matka może zostawić swoje dziecko, zachowując anonimowość. Takie punkty są bezpieczne dla dziecka: otwierane od zewnętrznej strony, ogrzewane i wentylowane od środka, dzięki czemu maluchowi nie stanie się krzywda. W momencie, gdy do okna życia trafia dziecko – włącza się specjalny alarm, który powiadamia opiekunki o zdarzeniu. Do przyjazdu karetki noworodek przebywa w inkubatorze, następnie przechodzi badania. Później kierowany jest do pogotowia opiekuńczego. Matka w ciągu trzech miesięcy może odebrać dziecko bez konsekwencji prawnych.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy