Płaczący noworodek
fot. © Halfpoint - Fotolia.com

Noworodki są wrażliwsze na ból niż dorośli

Do niedawna bardzo małym dzieciom nie podawano środków przeciwbólowych podczas zabiegów, bo uważano, że nie odczuwają bólu. Badania angielskich uczonych pokazały, że noworodki nie tylko odczuwają ból, ale są też na niego znacznie wrażliwsze.
Monika Karbarczyk
Płaczący noworodek
fot. © Halfpoint - Fotolia.com

"Małe dzieci nie czują bólu", "Dzieci mają wyższy próg bólu niż dorośli" – słyszeliście to pewnie nie raz. Do niedawna myśleli tak również lekarze, którzy przeprowadzali bolesne zabiegi na noworodkach i niemowlakach bez stosowania środków przeciwbólowych. Ostatnie badania naukowców z Oxfordu wywracają te poglądy do góry nogami.  Okazuje się, że bardzo małe dzieci odczuwają ból, a nawet mają niższy próg bólu niż osoby dorosłe.

Zobacz: Niemowlę też odczuwa ból: jak go złagodzić - film

Badanie tomografem

Badania prowadzone na tak małych dzieciach są bardzo trudne – maluchy nie potrafią powiedzieć o swoich doświadczeniach i odczuciach. Trudno też wyciągać jakiekolwiek wnioski, obserwując ich mimikę. Naukowy postanowili więc zobaczyć, jak na ból reagują mózgi noworodków (od 1. do 6. dnia życia). W tym celu dzieci podłączono do tomografów i zbadano ich reakcje na bodźce bólowe. Następnie porównano ich wyniki badań z wynikami badań osób dorosłych (od 23. do 36. roku życia). Potwierdziły one przypuszczenia lekarzy. Maluchy odczuwają ból tak samo jak dorośli, a nawet – przez to, że nie rozumieją, co się z nimi dzieje – są na ból jeszcze wrażliwsze.
– Niektórzy ludzie twierdzą, że mózgi noworodków nie są na tyle rozwinięte, by mogły odebrać bodźce bólowe, a ich reakcja na ból to tylko odruch. Te osoby są w błędzie; nasze badania dostarczyły naprawdę mocne dowody – wyjaśnia koordynująca badania dr Rebeccah Slater (Oddział Pediatrii na Oxfordzie).

Warto wiedzieć: Dlaczego moje dziecko płacze?
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Przytulanie zamiast środków przeciwbólowych

Do lat 80. XX wieku noworodki poddawano bolesnym zabiegom (nawet tym inwazyjnym) bez podawania środków przeciwbólowych. W konsensusach medycznych zalecano jedynie przytulanie dziecka po wykonaniu takiego zabiegu (pisano: "W przypadku niemowląt ważniejsze od środków przeciwbólowych jest przytulenie i karmienie piersią"). Środki znieczulające stosowano jedynie podczas operacji . Zupełnie inaczej traktowano natomiast starsze dzieci. Typowym przykładem różnicy w traktowaniu dzieci jest zabieg podcinania wędzidełka podjęzykowego. W przypadku starszych dzieci zalecano stosowanie znieczulenia ogólnego, natomiast niemowlętom – przytulanie (!).
Badania dr Slater przyczyniły się do zmiany wytycznych. Badaczka tłumaczy: "Noworodki i niemowlęta musimy tak samo traktować jak starsze dzieci. Należy ujednolicić procedury medyczne dotyczące leczenia dzieci"

Polecamy: Maleńki człowiek, duży ból - o bólu noworodka i wcześniaka
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy