szczepienie, szczepionka na koronawirusa, lek na koronawirusa
fot. Adobe Stock

Wzmacniacz do szczepionek na koronawirusa. Producent: „będzie miliard dawek i szczepionka z DNA”

Koncerny farmaceutyczne intensywnie pracują nad szczepionką na koronawirusa. Ale to nie wszystko, bo właśnie ogłoszono, że wkrótce doczekamy się specjalnego wzmacniacza, dzięki któremu działanie szczepionek będzie silniejsze.
Magdalena Drab
szczepienie, szczepionka na koronawirusa, lek na koronawirusa
fot. Adobe Stock
W kwietniu GlaxoSmithKline rozpoczął współpracę z francuskim koncernem Sanofi, by wspólnie opracować szczepionkę na koronawirusa. Teraz brytyjski producent leków ogłosił, że do 2021 roku wyprodukuje 1 miliard dawek substancji nazywanej AS03 – to tzw. adiuwant (wzmacniacz) do zastosowania w wielu kandydatach na szczepionkę przeciw COVID-19.

Co to jest adiuwant? Czy to nowy lek na koronawirusa?

Adiuwant to substancja, która ma zwiększyć odpowiedź immunologiczną organizmu człowieka na komponent szczepionki, z którym jest powiązana. Dzięki temu zmniejszy się ilość szczepionki potrzebnej do uodpornienia jednej osoby, a zaszczepieni będą dłużej zabezpieczeni przed zakażeniem koronawirusem.

Adiuwant AS03 zastosowano już wcześniej w szczepionce przeciwko świńskiej grypie H1N1 podczas pandemii w latach 2009-2010. Wkrótce potem pojawiły się oskarżenia o szkodliwość szczepionki: użycie zastrzyku z adiuwantem było rzekomo związane ze zwiększoną częstotliwością występowania narkolepsji u dzieci, szczególnie w krajach w północnych częściach świata, takich jak Finlandia i Szwecja. W oficjalnym oświadczeniu firma GSK stwierdziła, że przypadki narkolepsji zostały „wywołane przez ciało mylące białko wirusa grypy H1N1 typu dzikiego z ludzkim białkiem istotnym w regulacji cyklu snu.” Ponieważ to wirus H1N1 był przyczyną przypadków narkolepsji, a nie użyty adiuwant, „jest wysoce nieprawdopodobne, aby ta sytuacja miała jakikolwiek wpływ na przyszłą szczepionkę przeciwko COVID-19” – dodali przedstawiciele GSK.

GSK zgodziło się dostarczyć swój adiuwant AS03 kilku producentom szczepionek.
Redakcja poleca: Wątpliwości rodziców dotyczące szczepień – film
Dlaczego rodzice zastanawiają się czy szczepić dziecko? Czy ich obawy są słuszne?

Będzie nowa szczepionka na koronawirusa z DNA?

Co równie ważne, brytyjski koncern farmaceutyczny we współpracy z francuskim gigantem szczepionkowym Sanofi chce też stworzyć szczepionkę z rekombinowanego DNA z adiuwantem. Ogłoszono plany wyprodukowania 1 miliarda dawek, jeśli kandydat okaże się skuteczny.

„Uważamy, że będzie potrzebna więcej niż jedna szczepionka, aby poradzić sobie z globalną pandemią, i współpracujemy z partnerami na całym świecie, aby je wyprodukować” – powiedział szef GSK ds. Szczepionek, Roger Connor, w oświadczeniu w czwartek. „Uważamy, że nasza innowacyjna technologia środka wspomagającego może pomóc w poprawie skuteczności i zwiększeniu skali wielu szczepionek na COVID-19.”

Firma oświadczyła, że prowadzi rozmowy z rządami i instytucjami światowymi na temat wsparcia finansowego. Ponadto przedstawiciele GSK podkreślili, że firma nie spodziewa się zysku ze sprzedaży wszystkich szczepionek COVID-19, ponieważ planuje zainwestować dochody w badania związane z koronawirusem i przygotować się na pandemię w przyszłości.

Źródło: theguardian.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy