12 tysięcy na dziecko
fot. Adobe Stock

Nowy Polski Ład: rodziny dostaną 12 tysięcy zł na dziecko. A niektóre 24 tysiące!

12 tysięcy zł na dziecko to flagowy projekt w ramach Nowego Polskiego Ładu. Wśród założeń programu są dodatkowe, ogromne świadczenia pieniężne dla rodzin z dziećmi. Ale Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tysięcy zł na drugie dziecko, to nie jedyna pomoc dla rodzin: czeka nas też łatwiejszy dostęp do badań prenatalnych i tworzenie nowych żłobków. Oprócz tego Nowy Ład ma wciąż zapewniać rodzicom pieniądze z 500 plus i 300 plus.
Magdalena Drab
12 tysięcy na dziecko
fot. Adobe Stock
12 tysięcy zł na dziecko to jeden z filarów Nowego Polskiego Ładu. Program ma zwiększyć komfort życia polskich rodzin i zapewnić im większą swobodę finansową. Rodzice mają dostawać ogromne pieniądze na dzieci, nawet 12 tysięcy lub 24 tysiące zł przez rok. Im więcej dzieci, tym wyższe będą świadczenia. Wielu rodziców już teraz zastanawia się, co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, oraz kto i od kiedy będzie mógł pobrać 12 tysięcy zł na drugie dziecko. Odpowiadamy.

Spis treści:

12 tysięcy zł na dziecko: Nowy Polski Ład

12 tysięcy na dziecko to dodatkowe wsparcie ze strony państwa. O szczegółach mówili w sobotę 15 maja premier i wicepremier, podkreślając, że to właśnie rodzina jest w sercu całego programu nazwanego Nowym Polskim Ładem. Najważniejsza informacja dla rodzin to obietnica specjalnej pomocy finansowej. Rządzący chcą, by rodzicom wypłacano 12 tysięcy zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: 12 tysięcy na dziecko – kto dostanie

Kto dostanie 12 tysięcy zł na dziecko? Świadczenie będzie przeznaczone dla rodzin, w których urodzi się drugie lub kolejne dziecko. Pieniądze będą mogły być wykorzystane między 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Mają być wypłacane po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Wynika z tego, że jeśli trzecie albo kolejne dziecko urodzi się w ciągu 3 lat od poprzedniego, rodzice dostaną podwójną kwotę świadczenia! To od ich woli ma zależeć, na co ją wydadzą. 

12 tysięcy na dziecko: od kiedy?

Od kiedy 12 tysięcy na dziecko? Nowy Ład to na razie propozycje rządu. Na obecnym etapie nie wiadomo, od kiedy rodzice zaczną otrzymywać 12 tysięcy zł na dziecko. Zmian należy się jednak spodziewać niedługo, bo deklarację programową podpisali już wszyscy liderzy Zjednoczonej Prawicy.

Pewne jest zaś, że w ramach Nowego Ładu program 500 plus oraz Dobry Start (300 plus) zostaną utrzymane.

12 tysięcy na dziecko: kobiety nie będą chciały pracować?

Po ogłoszeniu założeń Nowego Ładu w sieci zaroiło się od komentarzy. Niektórzy eksperci w nowych świadczeniach na dziecko widzą szansę na większą niezależność finansową polskich rodzin. Inni z kolei zwracają uwagę na możliwe zmniejszenie u kobiet motywacji do podejmowania pracy. Rodzice zaś zamiast kolejnych pieniędzy woleliby np. gwarantowane miejsca w żłobkach.

„Takie podkreślenie dużych dodatkowych środków dla rodzin małych dzieci wydaje się być pójściem w kierunku dania rodzicom większej swobody finansowej. To może stymulować rynek od strony rozwoju usług dla małych dzieci. (...) Ale trzeba brać pod uwagę wątek aktywności zawodowej kobiet, ich aspiracji i tego, czy nie odbije się to później na ich uprawnieniach emerytalnych” – mówił w TOK FM prof. Ryszard Szarfenberg.

Rodzice również dostrzegają ciemne strony świadczenia 12 tysięcy plus na dziecko:

„Proponuję to 12 tysięcy przełożyć na gwarantowane miejsce w żłobku lub przedszkolu. To będzie realna pomoc, bo po co matce jakieś dodatki, skoro nie może podjąć pracy z powodu braku placówek opiekuńczych”.

„Nowy ład to nie tylko 12 tysięcy, ale i zwiększenie progów podatkowych i większe składki na służbę zdrowia, do której i tak nie ma dostępu”.

„Ciekawe, skąd tę kasę wezmą, pewnie podatki poszybują ładnie w górę. Jak czytałam ten Nowy Ład, to jakbym czytała marzenia 10-latka, wszystko pięknie na papierze, tylko nijak ma to się do życia” – czytamy na forach internetowych i na Facebooku.

Nowy Polski Ład: inne ułatwienia dla rodzin

Jak zapewniał premier wraz z wicepremierem, Jarosławem Kaczyńskim, tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tysięcy zł na drugie i kolejne dziecko, to nie jedyna pomoc dla polskich rodzin. W ramach Nowego Ładu rząd proponuje jeszcze kilka rozwiązań, które mają wspierać rodziny, dzieci i kobiety w ciąży. Oto najważniejsze zmiany:
  • program „Mieszkanie bez wkładu własnego” – państwo spłaci część zaciągniętego kredytu, a wysokość dofinansowania ma zależeć od liczby dzieci w rodzinie (20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka, 60 tys. zł – trzeciego, 20 tys. zł – każdego kolejnego do maksymalnie 160 tys. zł)
  • powszechny dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży (obecnie mają go kobiety należące do grup ryzyka)
  • bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV
  • Centrum Dziecka i Rodziny – nowa komórka w systemie oświaty będzie dbać o rozwój dzieci i wspierać osoby uczące się
  • alimenty natychmiastowe ustalone procentowo
  • urzędy pracy mają być skoncentrowane na aktywizacji zawodowej kobiet przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych (np. poprzez organizowanie szkoleń połączonych z opieką nad dziećmi)
  • rozszerzenie programu „Maluch plus” – tworzenie nowych żłobków przyzakładowych, wsparcie finansowe dla gmin budujących żłobki

Źródło: PAP, bankier.pl, tokfm.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Mama rekordzistka: Danuta Ulidowicz jest najdłużej pracującą mamą SOS Wiosek Dziecięcych [WIDEO]
W tej historii jest wszystko, co najpiękniejsze w macierzyństwie: miłość, cierpliwość, wyrozumiałość i oddanie. Pani Danuta przez 34 lata tworzyła dom dla 19 dzieci, nie posiadających rodziny. To o niej powstał film "Mistrzyni świata". Zobacz relację z jego prapremiery - to historia z wielokrotnym happy endem.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy