Dzieci
fot. Adobe Stock

Jest (wreszcie!) nowy Rzecznik Praw Dziecka! Czy będzie bronić praw dzieci?

Trzecia próba wybrania Rzecznika Praw Dziecka przez Sejm zakończyła się sukcesem. Kim jest Agnieszka Dudzińska, która została wybrana nowym RPD? Czy będzie dobrze bronić praw dzieci? Co chce zmienić?
Katarzyna Pinkosz
Dzieci
fot. Adobe Stock
Od września trwały przepychanki przy wyborze Rzecznika Praw Dziecka - po zakończeniu kadencji Marka Michalaka na tym stanowisku. Przy pierwszym podejściu sama zrezygnowała kandydatka PiS Sabina Zalewska, a w sejmowych głosowaniach odpadli Ewa Jarosz (zgłoszona przez PO) oraz Paweł Szczuciński (zgłoszony przez Kukiz'15). Przy drugim podejściu jedyną kandydatką była Agnieszka Dudzińska, zgłoszona przez PiS. W głosowaniu przepadła po tym, jak posłanka PO, cytując wyrwany z kontekstu fragment wypowiedzi z TV Republika, stwierdziła, że Agnieszka Dudzińska popiera eutanazję niepełnosprawnych dzieci.
W trzecim podejściu Agnieszka Dudzińska była jedyną kandydatką.
 

(Źródło FB Agnieszka Dudzińska)
 

Kim jest Agnieszka Dudzińska, nowy Rzecznik Praw Dziecka

Można powiedzieć: socjologiem, działaczką na rzecz osób niepełnosprawnych. Ale można też powiedzieć: mamą 3 dzieci, w tym chłopca z zespołem Downa.
O Stefanie mówiła tak (wywiad z 2016 r. dla Gościa Niedzielnego) "Za tę fałdę się kocha". Ale "za tę fałdę też wylatuje się z tego świata". "Pojawienie się w rodzinie chorego dziecka zmienia wszystkie priorytety, ale ta zmiana pokazuje, co jest ważne. U mnie cała rodzina inteligentów – zakochanych w nauce i rozumie. A tu? Przychodzi Stefan mniej rozumujący, za to pełen dobrych emocji, ciepły i ufny. I wszyscy się w nim zakochujemy". Choć szczerze mówiła też, że diagnoza była szokiem, a początki nie były łatwe. Podobnie jak dziś - nie każdy dzień jest łatwy. [content:0_25820,0_25816,0_23620,0_23370:CMNews] Zawodowo Agnieszka Dudzińska jest socjologiem, pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Była zastępcą prezesa ds. programowych w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przewodniczącą warszawskiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Mieszkań Chronionych i Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności. W roku 2011 była nominowana do nagrody Gazety Stołecznej „Stołek” roku 2011 za działalność na rzecz utworzenia mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych w Warszawie. Otrzymała nagrodę od czytelników za działalność na rzecz uczniów niepełnosprawnych. Opracowała wiele ekspertyz z zakresu polityki społecznej i oświatowej, w tym dotyczących programu „Za życiem”.
Redakcja poleca: Premiera książki Doroty Zawadzkiej "Dziecko swoje prawa ma" – film
Nowa książka Doroty Zawadzkiej wylicza podstawowe prawa dziecka i ukazuje, jak działają w praktyce. To lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców. Zobacz film z premiery książki!

Czy dobrze zadba o dzieci jako Rzecznik Praw Dziecka?

Na pewno jednym z priorytetów Agnieszki Dudzińskiej będą dzieci niepełnosprawne. Deklaruje też, że chce zająć się problemami związanymi z psychiką dzieci, wzrastającym problemem depresji i samobójstw wśród dzieci.
Zobacz też: Wyścig szczurów od przedszkola - depresja u dzieci coraz częściej

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy