Zapalenie spojówki
fot. AdobeStock

Matka nie mogła pomóc ciepiącemu dziecku, bo... okuliści nie pracują w weekend

A ty wiesz, gdzie uzyskasz szybką pomoc dla dziecka w weekend lub inne dni wolne od pracy?
Dominika Bielas
Zapalenie spojówki
fot. AdobeStock
Gdy mama czteroletniej Ady, zobaczyła zaropiałe oko, od razu wiedziała, że to zapalanie spojówki. Wiedziała też, że potrzebuje okulisty, który przepisze dziecku odpowiednie krople. Niestety uzyskanie recepty w weekend nie było łatwe, a do tego okupione cierpieniem dziecka.

Problemy z oczami? Byle nie w weekend

Każdy z nas wie, gdzie znajduje się najbliższa przychodnia pediatryczna, problem pojawia się, gdy dziecko rozchoruje się w weekend. Wielu rodziców nie ma pewności, gdzie szybko uzyskać pomoc dla swojego dziecka. Kiedy mała Ada obudziła się z zaropiałym okiem, jej mama postanowiła zadzwonić do znajomego lekarza. Niestety okazało się, że żaden okulista w Nowym Sączu nie przyjmuje w weekendy. Znajomy kobiety przyznał także, że internista nie pomoże, gdyż oko powinien obejrzeć specjalista. Na szczęście kobieta wykorzystała znajomości i ostatecznie uzyskała potrzebną receptę. Jednak nie obyło się bez cierpienia. Nie da się w weekend po prostu zgłosić się z dzieckiem do okulisty. Od lat w dni wolne w Nowym Sączu pacjenci i ci mali i ci duzi, muszą sobie radzić sami.
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Gdzie szukać pomocy?

Mama Ady zaczęła się zastanawiać, co by było, gdyby nie chodziło tylko o receptę, a np. uraz oka. Gdzie uzyskałaby pomoc? W przypadku nagłego wypadku po zamknięciu poradni okulistycznych pacjent ma prawo zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego lub do izby przyjęć. Każdy szpitalny oddział ratunkowy lub izba przyjęć ma obowiązek zapewnić pacjentowi również pomoc okulistyczną w stanach nagłych. Oddziały muszą mieć możliwość wykonania m.in.: płukania oka, usunięcia magnesem ciała obcego z przedniej części oka, usunięcia ciała obcego z przedniej części gałki ocznej (bez magnesu), zaopatrzenia urazu oka/ oczodołu, wykonania USG gałki ocznej. Jeśli stan pacjenta wymaga pogłębionej diagnostyki lub interwencji okulisty, powinien trafić na oddział okulistyczny. Jeśli w szpitalu nie ma takiego oddziału, pacjent powinien zostać przetransportowany (transportem medycznym, nie na własną rękę) do szpitala, który taki oddział ma w swojej strukturze. Niestety nie ma przepisu, który obliguje szpital do tego, by na każdym SOR-ze przez całą dobę dyżurował okulista. Problem dotyczy nie tylko Nowego Sącza, ale i innych miast. Problemy są także z innymi specjalizacjami. Znalezienie dentysty w weekend w niektórych miejscowościach to nie lata wyzwanie.

Aby móc szybko i skutecznie pomóc swojemu dziecku warto wiedzieć, gdzie jest taki najbliższy szpital. Wiele punktów opieki weekendowej i świątecznej zostało zlikwidowanych, a nowa lista punktów obowiązuje od 1 października 2017 roku. Tu znajdziesz listę wszystkich placówek NFZ, które świadczą nocną i świąteczną pomoc medyczną w poszczególnych województwach.

Spotkaliście się z podobnym problemem? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: sadeczanin.info

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy