nowy szczep koronawirusa
fot. Adobe Stock

Nowy szczep koronawirusa - objawy, szczepionka, zaraźliwość

Nowy szczep koronawirusa jest bardziej zaraźliwy, niż dotychczasowa odmiana. WHO jest zdania, że zmutowany koronawirus nie powinien nas niepokoić bardziej, niż jego dotychczasowa odmiana. Prawdopodobnie szczepionka, która właśnie wchodzi na rynek, zadziała także na nową mutację koronawirusa.
Joanna  Biegaj
nowy szczep koronawirusa
fot. Adobe Stock
Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii pojawił się prawdopodobnie już we wrześniu, jednak dopiero 14 grudnia  brytyjski minister zdrowia poinformował oficjalnie o wykryciu nowej odmiany koronawirusa. Według ekspertów rozchodzi się on aż o 70 procent szybciej, niż odmiana, którą znamy. Nie jest jednak bardziej zabójczy.

Spis treści: 
  1. Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii
  2. Nowa mutacja – badania
  3. Zmutowany koronawirus, a szczepionka
  4. Nowy szczep koronawirusa w innych krajach
  5. Nowa mutacja koronawirusa – objawy
  6. Zmutowany koronawirus u osób bezobjawowych
  7. Nowy szczep koronawirusa – czy rozprzestrzenia się szybciej?
  8. Nowa mutacja - bardziej zaraźliwa u dzieci?

Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii

Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii pojawił się podobno już we wrześniu. Oficjalnie jednak brytyjski minister zdrowia poinformował o tym 14 grudnia. To właśnie w tym okresie wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że w Londynie przyczyną większości zachorować jest właśnie nowa odmiana koronawirusa. Odnotowano wtedy już 6 tys. zakażeń zmutowanym koronawirusem. Nowy szczep koronawirusa VUI-202012/01 aktualnie najintensywniej występuje w Londynie i południowo-wschodniej Anglii, jednak wykryto go także w innych częściach Wielkiej Brytanii. Nowa mutacja jest jedną z odmian koronawirusa, który rozprzestrzenił się na całym świecie.

Nowa mutacja – badania

Eksperci podają, że nowa mutacja wirusa jest bardziej zaraźliwa, jednak uspokajają również, że nie jest bardziej zabójcza. Aktualnie badania są w trakcie: „Badania nad przeciwciałami trwają w czasie, gdy o tym rozmawiamy. Spodziewamy się wyników badań w najbliższych dniach i tygodniach” - powiedziała Maria van Kerkhove z WHO.

„Dane są niepokojące. Na szczęście nie udowodniono jeszcze, jakoby ten wirus był bardziej zjadliwy, to znaczy powodował gorszy przebieg choroby. Natomiast tempo rozprzestrzeniania się to też jest osobne zagrożenie, dlatego że bardzo obciąża system ochrony zdrowia” - powiedział na antenie Radia ZET dr Tomasz Karauda.

Zmutowany koronawirus, a szczepionka

Zmutowany koronawirus będzie podatny na szczepionkę? Według ekspertów szczepionka na koronawirusa, która niedawno powstała, będzie także skuteczna w przypadku nowej odmiany. Nie ma aktualnie dowodów, że nowy szczep koronawirusa jest odporny na nią. Zdaniem naukowców, szczepienia wywołują ogólną reakcję immunologiczną, która jest zdolna do walki z każdym rodzajem COVID-19, oznacza to, że także z jego nową odmianą.

„Muszę podkreślić, że w tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę" - powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.  

Nowy szczep koronawirusa w innych krajach

Nowy szczep koronawirusa pojawił się już także w innych krajach, niż Wielka Brytania, między innymi w Dani, RPA, Australii, Belgii, Włoszech, Holandii, Gibraltar. 

„Mleko już się rozlało. Mutacja wirusa pojawiła się w Wielkiej Brytanii w połowie listopada, mieliśmy wiele zakażeń w Londynie. Boris Johnson nagłośnił sprawę w niedzielę, zrobiła się z tego mała aferka, a wirus najprawdopodobniej rozproszył się już po całej Europie” - powiedział wirusolog, prof. Tomasz Wąsik.

Nowa mutacja koronawirusa – objawy

Według badań nowa odmiana koronawirusa jest bardziej zakaźna, jednak najprawdopodobniej nie wywołuje ostrzejszych objawów koronawirusa. Nic nie wskazuje także na to, żeby nowy szczep koronawirusa wywoływał bardziej gwałtowne reakcje organizmu. Nie ma dowodów na to, że przebieg choroby jest inny. Naukowcy twierdzą także, że choroba wywołana przez nowy szczep koronawirusa jest nie do odróżnienia od COVID-19, którą znamy.

Zmutowany koronawirus u osób bezobjawowcyh

W kwestii nowego szczepy koronawirusa pojawia się także pytanie: co z osobami bezobjawowymi? Chris Jones, zastępca dyrektora medycznego Walii na konferencji rządu Walii powiedział: „Nie wiemy na pewno, że osoby bezobjawowe wykażą ten wariant, ale nie ma absolutnie żadnego powodu, by sądzić, że tego nie zrobią”.

Nowy szczep koronawirusa – czy rozprzestrzenia się szybciej?

Czy nowa odmiana koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej? Naukowcy są zdania, że tak, ponieważ wirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie w niektórych częściach Anglii. Neil Ferguson, epidemiolog z Imperial College w Londynie, szacuje, że wariant ten ma zwiększoną szybkość transmisji o 50 do 70 procent, porównując z innymi wariantami koronawirusa  w Wielkiej Brytanii.

Nowa mutacja będzie bardziej zaraźliwa u dzieci?

Nowy szczep koronawirusa może okazać się bardziej zaraźliwy w przypadku dzieci. Naukowcy twierdzą, że istnieje możliwość, że wzrost transmisji wirusa przynajmniej częściowo jest spowodowany zakażeniem dzieci. Do tej pory ryzyko zarażenia u dzieci było mniejsze, niż u osób dorosłych. Nowa odmiana koronawirusa może jednak sprawić, że dzieci będą tak samo podatne na zakażenie jak dorośli.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl, onet.pl, wiadomosci.radiozet.pl, zdrowie.radiozet.pl, se.pl, nytimes.com, independent.co.uk

Zobacz także:
Redakcja poleca: Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy