GRY
 
 

Nowy trend w postępowaniu z noworodkiem?

Czy niedługo będą takie zalecenia w szpitalach?

maź płodowa
fot. Fotolia
Kiedyś dziecko kąpano od razu po porodzie. Obecnie robi się to zazwyczaj po ok. 2 godzinach, po kontakcie ze skórą mamy i pierwszym karmieniu. Zalecenia niektórych lekarzy są takie, by poczekać i nie zmywać mazi płodowej jak najdłużej.

Myć dziecko po porodzie, czy nie?

Coraz więcej kobiet decyduje się prosić położne, by nie myły ich dzieci przez kilka godzin po porodzie, a nawet dni. Większość korzysta jednak z obecnych zaleceń, czyli pozwala przynieść sobie umyte i ubrane dziecko. Niektóre robią to świadomie, ale większość kobiet nie wie nawet, że może odmówić mycia dziecka w szpitalu (o ile nie trzeba przemyć krwi, lub smółki). Pierwsza kąpiel może odbyć się np. dopiero w domu, jeżeli tak zadecydują rodzice.
Redakcja poleca: Przewijanie noworodka – film
Jak przewinąć noworodka? Ile pieluch zużywa dziecko w ciągu doby?

Co to jest maź płodowa?

Maź płodowa wytwarza się po 22. tygodniu ciąży. Gruczoły łojowe które się rozwijają, zaczynają  wytwarzać tzw. maź płodową, której głównym zadaniem jest ochrona skóry dziecka. Maleńkie ciałko przebywające stale w mokrych warunkach (wody płodowe), musi być doskonale zabezpieczone. Właściwości takiej mazi są stale badane przez naukowców. I okazuje się, że jest tak dużo pozytywnych cech, że lekarze mogą odradzać mycia dzieci od razu po porodzie.


źródło: netmums.com
Dobre właściwości mazi płodowej

1. Właściwości antybakteryjne, które jak wierzą lekarze, mogą być barierą dla różnych bakterii w pierwszych dniach życia dziecka.

Bakterie mogą być groźne!

2. Właściwości nawilżające, bardzo poprawiające jakość skóry.

3. Pozostawiona na skórze dziecka maź płodowa ma odpowiednie pH skóry.

4. Mniej czerwona skóra i mniej narażona na wysypki.  

Rodzaje wysypek - co oznaczają?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by maź płodową zostawić na ciele dziecka nawet do 6 godzin po porodzie. Najlepiej, gdy sama wchłonie się w skórę, takie rozwiązanie byłoby najlepsze. Im mniej kosmetyków użyjemy w pierwszych tygodniach życia dziecka, tym lepiej. Niektórzy twierdzą nawet, że nie powinno się stosować specjalnych preparatów, a dziecko kąpać jedynie w zwykłej wodzie. Każdy nowy kosmetyk może uczulić dziecko i spowodować silne reakcje alergiczne, wymagające nawet leków. 

Te nowe zalecenia nie stoją w sprzeczności w tym, co było wcześniej. Jest jednak wielu lekarzy, którzy uważają, że dziecko powinno być wykąpane zaraz po powrocie ze szpitala, gdyż na jego skórze, mogły zgromadzić się jakieś szpitalne bakterie.  Na pewno każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, o tym które wybierzemy, zdecydujemy sami.

A Twoje maleństwo kiedy było kąpane po raz pierwszy? W szpitalu, czy w domu? źródło: netmums.com

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami