GRY
 
 

Temperatura a płodność - NPR

Podstawowa temperatura ciała to jeden z czynników pomagających w określaniu początku i końca fazy płodności. Zobacz, jak prawidłowo mierzyć temperaturę.

Pomiar temperatury to jedna z metor NPR, naturalebo planowania rodziny.
fot. Panthermedia
NPR, czyli naturalne planowanie rodziny korzysta z takich metod, jak obserwacja śluzu,  badanie szyjki macicy i temperatury ciała. Jak mierzyć temperaturę, by wynik był wiarygodny, i jak interpretować wyniki pomiaru temperatury?

Zanim odpowiemy, mała podpowiedź: warto kupić termometr owulacyjny, gdyż podziałka na nim jest bardziej widoczna niż w tradycyjnych termometrach.

Pomiar temperatury o stałej porze

Przy naturalnych metodach planowania rodziny mierzymy temperaturę spoczynkową. Oznacza to, że kobieta musi być po co najmniej trzygodzinnym śnie, bez wcześniejszego wstawania z łóżka. Temperaturę mierzymy zawsze o tej samej porze. W metodzie podwójnego sprawdzania istnieje próg odstępstwa od pory pomiaru, ale tylko o 30 min w jedną lub drugą stronę.

Jeśli zaśpisz lub musisz wstać wcześniej niż zwykle, wypijesz dużą ilość alkoholu poprzedniego dnia lub będziesz chora, zmierz temperaturę tak jak zawsze, pamiętaj jednak o zaznaczeniu tego faktu w karcie obserwacji cyklu miesiączkowego: w rubryce "zakłócenia" w kratce wpisz "Z", a nad kropką oznaczającą poziom temperatury napisz informację dotyczącą zakłócenia (godzina pomiaru, alkohol, stres, choroba).

Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

Miejsce i czas pomiaru

Kobieta sama wybiera miejsce pomiaru wisywane do karty obserwacji cyklu:
 • usta
 • pochwa
 • odbyt.
Ważny jest czas pomiaru, tzn. 5 min w pochwie lub odbytnicy, a w ustach - 8 minut. Ważne jest, aby nie zmieniać miejsca pomiaru w danym cyklu. Jeśli będziesz do tego zmuszona, zaznacz to opisem na karcie obserwacji cyklu miesiączkowego np. nowy termometr.

Po pomiarze - umyj termometr

Pamiętaj, aby po każdym mierzeniu temperatury umyć termometr i odłożyć go w takim miejscu, abyś nie musiała podnosić się z łóżka, aby dokonać pomiaru. To bardzo ważne dla wiarygodności pomiaru.

Interpretacja pomiaru temperatury

 • temperatura jest niska, bo w fazie przedowulacyjnej poziom progesteronu jest niski – na podstawową temperaturę ciała ma wpływ poziom progesteronu we krwi.
   
 • wyższy poziom temperatury ciała – o minimum 0.2 stopnie Celsjusza, czyli dwie kreski na termometrze. To oznacza, że kilka dni przed jajeczkowaniem (sprawdź, co to jest owulacja) poziom progesteronu (więcej: progesteron - normy i badania) zaczyna się zwiększać.
   
 • skok temperatury rozpoznawany jest, gdy różnica temperatur zaznaczonych na karcie wynosi 0.2 stopnie Celsjusza lub więcej pomiędzy najwyższą z sześciu ostatnich niższych, a trzecią następujących po sobie (nieoznaczonych jako zakłócenia) wyższych temperatur. Linia pokrywająca oddziela na karcie poziom tych temperatur.
   
 • Linia pokrywająca powinna być naniesiona na kartę powyżej najwyższego punktu z ostatnich sześciu niczym niezakłóconych punktów oznaczonych temperatury wyższe o 0,025 stopnie Celsjusza, czyli pół kratki na karcie wyliczeń.
  Nad linią pokrywającą powinny znaleźć się trzy następne punkty oznaczające wyższą temperaturę, o co najmniej 0.2 stopnie Celsjusza, od najwyższej z sześciu przypadającej w fazie temperatur niższych. Jeśli trzecia temperatura nie spełnia tego wymogu, zaznacz czwartą temperaturę, która musi znajdować się jedynie nad linią pokrywającą.
   
 • podwyższona temperatura utrzymuje się przez czas trwania fazy ciałka żółtego, opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.

Przeczytaj: 5 największych mitów o kobiecym cyklu.

Rysunek przedstawia wykres temperatury

 • Linia pokrywająca to granatowa kreska oddzielająca fazę temperatur niższych od wyższych.
 • Fazę niższych temperatur - punkty znajdujące się pod linią pokrywającą, zaznaczone cyframi 1-6.
 • Fazę wyższych temperatur - punkty znajdujące się nad linią pokrywającą zaznaczone cyframi 1-3.


       

Ilustracja pochodzi z książki "Kiedy jestem płodna, a kiedy nie"

Wydrukuj szablon karty obserwacyjnej

Doładuj
Przeładuj