NPR to naturalne planowania rodziny. Metoda wieloobjawowa polega na obserwacji śluzu
fot. Fotolia

Jak stosować NPR - naturalne metody planowania rodziny?

NPR to naturalne metody planowania rodziny. Dowiedz się, jak stosować naturalne metody planowania rodzenia, by począć dziecko lub odłożyć jego narodziny na później.
NPR to naturalne planowania rodziny. Metoda wieloobjawowa polega na obserwacji śluzu
fot. Fotolia
NPR to nic innego jak naturalne planowanie rodziny. Oto, jak stosować metodę wieloobjawową, by naturalnie rozpoznać swoją płodność i by mieć gwarancję zajścia w ciążę lub przeciwnie – odłożyć narodziny dziecka na odpowiedni moment.

Metoda wieloobjawowa a ciąża

Metoda wieloobjawowa pomaga ustalić, kiedy wypada czas płodny w cyklu kobiecym. Można o tym się przekonać, obserwując śluz. Śluz typu płodnego jest:
  • rozciągliwy
  • przejrzysty
  • podobny do surowego jaja kurzego,
W tym też czasie szyjka macicy jest miękka i uniesiono wysoko (czytaj: badanie szyjki macicy – jak to robić dobrze). Największą szansę na ciążę macie w pierwszym dniu po szczycie objawu śluzu.

Sprawdź 4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę.

Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Metoda wieloobjawowa a antykoncepcja

Obserwacja śluzu pomocna jest nie tylko w ustaleniu dni płodnych, które zwiększają szansę na ciążę. Wiedząc, kiedy wypadają dni płodne, można wykorzystać metodę wieloobjawową w celu odłożenia poczęcia dziecka.

Jeśli para nie planuje mieć dziecka, powinna unikać podejmowania działań seksualnych w czasie, gdy kobieta jest w fazie płodności (czyli jak wyżej).

W fazie niepłodności przedowulacyjnej względnej (czytaj: co to jest faza niepłodności względnej), gdy kobieta jest pewna swoich obserwacji, można współżyć każdego dnia wieczorem. W fazie niepłodności względnej kobiecie towarzyszy uczucie suchości, a śluz jest:
  • biały
  • lepki.
Jeżeli kobieta nie jest pewna swoich obserwacji, może współżyć co drugi dzień wieczorem.

W fazie poowulacyjnej bezwzględnej można prowadzić działania seksualne w sposób dowolny.

Wydrukuj szablon karty obserwacyjnej

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy