mama, niemowlę, sen

Nucone do uszka

Twój maluch już od urodzenia jest bardzo muzykalny. Masz wątpliwości? Zaśpiewaj mu piosenkę. Zobaczysz, z jakim skupieniem będzie cię słuchać.
mama, niemowlę, sen
Wypowiadane przez ciebie słowa to dla dziecka najpiękniejsza melodia świata. A gdy śpiewasz mu kołysanki, nucisz mruczanki – korzysta na tym wielokrotnie! Przekonamy cię, że śpiewać może każda mama. Tym bardziej że piosenka jest dobra na wszystko, bo...

Przekazuje twoją czułość i bliskość
Nie musisz być specjalnie muzykalna, by nucić kołysanki. Początkowo dziecko nie rozumie słów, które wypowiadasz, ale odbiera emocje towarzyszące śpiewaniu. Reaguje na twoje pełne miłości spojrzenie, pieszczotliwe brzmienie głosu i czułość, z jaką do niego się zwracasz.

Ćwiczy dobrą pamięć
Półroczne dziecko potrafi skupić się na tyle, by rozróżnić zarys melodii. Sprawdź to! Nie poprzestawaj na odtwarzaniu płyt. Gdy sama śpiewasz (także do nagrania), maluch łatwiej skupia uwagę, więc szybciej i więcej się uczy. Lepiej też rozwija się jego słuch, nawet jeśli nieco fałszujesz. Niektóre badania pokazały, że maluchy prędzej i łatwiej uspokajały się przy piosenkach, które mamy śpiewały w czasie ciąży, niż przy nowych, nieznanych.

Uspokaja i relaksuje
Kołysanką pomożesz dziecku wyciszyć się po męczącym dniu, sprawisz, że lepiej zniesie ból brzuszka, szybciej odpręży się podczas kąpieli. Śpiewaj ściszonym głosem albo nuć mruczanki, układając malucha do snu, robiąc mu masaż, przewijając. Twój melodyjny głos najlepiej też ukoi płacz dziecka.

Wzmacnia koncentrację
Umiejętność coraz dłuższego skupiania się to dobry trening przed zdobywaniem nowych umiejętności. Już trzymiesięczny maluch interesuje się tym, gdy nastawiasz radio lub włączasz płytę z nagraniami dla najmłodszych. W przypadku dźwięków uwaga malucha zależy od ich głośności. Pamiętaj, by nie były ostre ani zbyt intensywne, rytmiczne. Takie jak hałas wzbudzą strach, mogą uszkodzić słuch.

Rozśmiesza i rozbawia
Możesz również śpiewać wesołe piosenki pełnym głosem, np. na spacerze lub w samochodzie. Radosna, rytmiczna melodia to doskonały sposób na rozwe­se­lenie ma­lucha. A jeśli robisz też śmieszne miny, zabawa murowana.

Wyrabia zdolności muzyczne i słuch
Małe uszko potrzebuje różnorodnych wrażeń już od urodzenia. Pozytywki, zabawki z melodyjkami, grzechotki – to wszystko pobudza rozwój słuchu malucha, ale nie wystarczy. Jeśli chcesz rozbudzić jego zdolności muzyczne, sprawić, by miał wrażliwe ucho, otaczaj go prawdziwą muzyką wysokiej jakości. Łagodne dźwięki instrumentów, proste piosenki pomagają odróżniać muzykę od innych dźwięków, a śpiew od mowy. Pamiętaj, że zawsze sprawdza się muzyka klasyczna. 

Poprawia pracę mózgu
Im wcześniej zachęcisz malca do wspólnych występów, tym lepiej pobudzisz jego wszechstronny rozwój. Badania neurobiologów pokazały, że śpiewanie dziecku i zachęcanie go do śpiewania wpływa na rozwój połączeń między prawą a lewą półkulą mózgu. Muzyka jest bowiem przetwarzana przez lewą półkulę, a mowa przez prawą (u osób praworęcznych), więc aby zrozumieć lub zaśpiewać piosenkę, trzeba wysiłku ich obu.

Zachęca do ruchu i tańca
Półroczny smyk podryguje, gdy tylko usłyszy muzykę. Potrafi bezbłędnie zlokalizować, skąd ona dobiega – odwraca się w tę stronę. Wykorzystuj każdą okazję, by zachęcić dziecko do „tańczenia”, podśpiewuj, klaszcz. Ruch także pobudza rozwój połączeń nerwowych w mózgu, sprzyja więc rozwojowi inteligencji.

Dostarcza nowych wrażeń
Maluch jest wyczulony na słuchanie twojego głosu, uwielbia, gdy zmieniasz intonację, mówisz raz szeptem, a raz głośniej. Będzie zachwycony twoimi popisami piosenkar­skimi. Szybko ustalicie waszą prywatną listę przebojów i będziecie urządzać koncert życzeń. Począwszy od dziewiątego miesiąca, dziecko świetnie rozpoznaje melodie, które często słyszy. Potrafi też wyłowić wplecione w tekst odgłosy, np. zwierząt. Spróbuj urozmaicić nimi swoje występy.

Pomaga w nauce mowy
Zanim dziecko nauczy się mówić, ćwiczy głos. Do eksperymentów wokalnych zachęca go muzyka instrumentalna i właśnie twoje śpiewanie. Kiedy wyśpiewujesz słowa, zawarte w nich samogłoski słychać wyraźniej, więc dziecko  łatwiej je rozróżnia. Śpiewając maluchowi, przy okazji uczysz go także wielu nowych wyrazów. Warto w słowa piosenki wpleść imię dziecka.


Konsultacja:
Anna Kałuba-Korczak, psycholog, pracuje w warszawskiej poradni psychologicznej Uniwersytet dla Rodziców.
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy