GRY
 
 

Nudności i zgaga - jak je zwalczyć?

Nie wierz w to, że aż do porodu jesteś skazana na nudności i zgaga! Owszem, ciążowe dolegliwości nie znikną całkiem. Dręczą, bo tak działają ciążowe hormony. Ale mogą dręczyć mniej. Jak to zrobić?

kobieta, mama, ciąża, szklanka, woda

Zacznijmy od mdłości w ciąży - nie ma wątpliwości są męczące i nieprzyjemne, ale z drugiej strony właśnie dzięki nim wiele kobiet dowiaduje się, że są w ciąży!

Mdłości zwykle pojawiają się około 6. tygodnia ciąży, choć zdarzają się już w trzecim. Znikają przed 13. tygodniem ciąży, chociaż niektóre ciężarne (np. te, które spodziewają się bliźniaków) walczą z nimi do ostatniego miesiąca.W dodatku, chociaż znane są jako tzw. poranne nudności, to jednak mogą dokuczać także w południe, w nocy, a czasem przez cały dzień.

Co odpowiada na ciążowe nudności?

Zapewne wysoki poziom ciążowego hormonu hCG i estrogenu, rozciąganie mięśniówki macicy, rozluźnienie mięśniówki przewodu pokarmowego (wpływa na gorsze trawienie), nadmiar kwasu żołądkowego oraz wyostrzone powonienie. Na „poranne” nudności bardziej narażone są mamy, które cierpią na chorobę lokomocyjną. Nie pomaga też stres, nieprzespana noc i przemęczenie.
Redakcja poleca: Najlepsze sposoby na mdłości w ciąży [FILM]
Czujesz, że ci niedobrze? Mdłości to bardzo częste objawy ciąży. Niestety, bardzo nieprzyjemne. Oto sprawdzone sposoby na to, jak złagodzić te ciążowe dolegliwości.

Jak złagodzić objawy mdłości w ciąży?

Zanim sięgniesz po lekarstwo, skontaktuj się z lekarzem. Ale możesz sobie pomóc także w inny sposób:
  1. Po przebudzeniu nie biegnij do codziennych zadań. Zjedz kromkę chleba, krakersa czy pół banana – coś, co zawiera węglowodany. Wstań dopiero po kilku minutach. Podnoś się powoli - nagła zmiana pozycji może wywołać atak mdłości.
  2. Jedz często, ale małe porcje. Dzięki takiemu sposobowi nie obciążasz żołądka i nie dopuszczasz, aby był pusty – kiedy nadmiar kwasu żołądkowego mógłby wywołać mdłości.
  3. Dużo pij wody (niegazowanej i niskosodowej), ale nie po posiłku, poczekaj 30 minut i dopiero wtedy ugaś pragnienie. Picie wody w ciąży nie tylko przeciwdziała mdłościom, ale nawadnia twój organizm i reguluje ciśnienie.
  4. Sięgnij po imbir (świeży). Plasterek albo starte wiórki dodaj do wody, naparów ziołowych, np. z mięty, melisy czy rumianku, albo nawet do zupy. Pamiętaj jednak, że przeciwwymiotnie działa jedynie świeży imbir. Suszony i sproszkowany nie przyniesie pożądanego rezultatu.
  5. Idź do lekarza. Koniecznie powiedz o wymiotach ginekologowi, jeśli przez nudności czy wymioty nie możesz jeść, tracisz na wadze, albo gdy wymioty powtarzają się w ciągu dnia. Na własną rękę nie bierz żadnych środków przeciwwymiotnych.

Zobacz też: sposoby na to, jak walczyć ze zgagą.

Doładuj
Przeładuj