GRY
 
 

O badaniach prenatalych

Podczas ciąży warto przebadać dziecko pod kątem ryzyka wystąpienia wad wrodzonych i chorób genetycznych. Wczesna diagnoza to możliwość podjęcia leczenia po porodzie, a nawet jeszcze w brzuchu mamy.

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, lekarz, komputer
fot. Panthermedia
Nieważna płeć, najważniejsze, żeby było zdrowe – to zdanie powtarza wielu rodziców oczekujących dziecka. Dlatego warto już podczas ciąży przebadać maluszka pod kątem ryzyka wystąpienia wad wrodzonych i chorób genetycznych. Wczesna diagnoza daje możliwość podjęcia skutecznego leczenia tuż po narodzinach, a nawet jeszcze w brzuchu mamy.

Z wadami wrodzonymi rodzi się około 3 proc. dzieci. 85 proc. tych schorzeń ma podłoże genetyczne. Wiele z nich można wykryć już w trakcie ciąży dzięki przeprowadzeniu badań prenatalnych. Wykonanie takiej diagnozy lekarze zalecają w szczególności przyszłym mamom z tzw. grupy ryzyka – im testy refunduje NFZ.

Badania w ciąży - bezpłatnie i bez obaw

Badania mające na celu wykrycie wad u rozwijającego się malucha są w Polsce bezpłatne dla wszystkich kobiet powyżej 35. roku życia i tych pań, które wcześniej urodziły dziecko z wadą. Jednak nawet jeśli za badania musimy zapłacić, warto je wykonać i sprawdzić, czy nasze maleństwo jest zdrowe.
– Wokół testów prenatalnych krąży niestety wiele mitów, związanych między innymi z ich bezpieczeństwem dla zdrowia nienarodzonego dziecka – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare, działającego na terenie poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia. – Rodzice obawiają się, że przeprowadzenie badań zaszkodzi zdrowiu dziecka, a nawet spowoduje poronienie. Pewne ryzyko rzeczywiście istnieje, ale wyłącznie w przypadku badań inwazyjnych. Te podstawowe – nieinwazyjne – nie niosą za sobą żadnego niebezpieczeństwa – dodaje.
Redakcja poleca: Jakie badania robić w ciąży - wideo
Jakie badania są najważniejsze w ciąży? Posłuchaj rad ginekologa.

Badanie bez ryzyka

Ryzyko wystąpienia określonych schorzeń u dziecka można ocenić już na podstawie nieinwazyjnych badań prenatalnych, czyli USG i testu biochemicznego tzw. podwójnego (PAPP-A i betaHCG). Te metody są pierwszym krokiem do określenia, czy dziecko jest zdrowe. Jeśli nie dają niepokojących wyników, zazwyczaj nie ma podstaw, aby poddawać się bardziej zaawansowanym testom. Prawie każda przyszła mama korzysta z najpopularniejszego typu badania, czyli ultrasonografii. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, zaleca się wykonanie 3 USG. Podczas pierwszego lekarz sprawdza, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, a także dokładnie określa wiek płodu. Już w tym momencie może też stwierdzić wady takie, jak rozszczep kręgosłupa czy bezczaszkowie.

Najnowsze odkrycia potwierdzają również, że już na tak wczesnym etapie ciąży można zdiagnozować i zacząć leczyć wiele schorzeń nieuwarunkowanych genetycznie, jak zagrożenie przedwczesnym porodem, nadciśnienie czy hypotrofia, czyli nieprawidłowy wzrost płodu.

Doładuj
Przeładuj