GRY
 
 

O czym należy pamiętać podczas rozszerzania diety

Kalendarz rozszerzania diety pomoże ci dobrze ułożyć menu dla niemowlęcia w drugim półroczu życia. Nie ma w nim jednak praktycznych rad, co zrobić, by smyk rozsmakował się w zupce czy mięsku. Spokojnie, znajdziesz je tutaj.

niemowlę, rozszerzanie diety, łyżeczka
fot. Panthermedia
Cieszy cię, że bobas wreszcie spróbuje owoców, warzyw, mięsa, kasz... Tymczasem dziecko nie zawsze jest zachwycone zmianami w menu. Większość maluchów wolałaby nadal pić tylko mleko! To co, zmuszać malca do nowych dań? Nie, w ten sposób możesz go tylko zniechęcić. Lepiej powieś w kuchni kalendarz rozszerzania diety i zapamiętaj, że...

Dzieci różnią się apetytem

Niektóre są liberałami: śmiało i chętnie próbują nowości. Inne to konserwatyści: lubią tylko to, co znane i sprawdzone. Pogódź się z tym, że twój smyk je nieco więcej (lub mniej), niż zalecają normy. I z tym, że może nie mieć ochoty na zmianę menu. Zjadł tylko trzy łyżeczki zupki? Trudno. Uznaj, że to mu wystarczyło.

Zdrowy malec nie zagłodzi się
Naukowcy zrobili kiedyś pewne doświadczenie: dziesięciomiesięcznym niemowlętom dali możliwość wyboru tego, co i kiedy będą jadły. Wyniki badań były niesamowite! Okazało się, że nawet największe niejadki wcale nie zjadały za mało! Bo prawda jest taka, że dziecko (jeśli tylko nic mu nie dolega), gdy będzie głodne, samo zacznie domagać się jedzenia.

Zabawianie często przynosi fatalny skutek
Jeśli przy każdym posiłku będziesz dokładać wszelkich starań, by wszystko zniknęło z dziecięcego talerzyka, stale zabawiając maluszka czy czytając mu książeczki, szybko wpędzisz się w nie lada kłopoty. W książce „Mały tyran” Jirina Prekop opisuje dziecko, które jadło tylko wtedy, gdy ktoś stał na drabinie, machając kapeluszem! Nie chcesz tego, prawda? Dlatego od samego początku rozszerzania diety pozwalaj swojemu dziecku jeść dokładnie tyle, ile chce. A jeśli twoim zdaniem naprawdę maluch zjada niewiele i niepokoisz się o jego zdrowie, po prostu powiedz o tym lekarzowi. W razie wątpliwości pediatra wyśle smyka na podstawowe badania.

Maluchowi ma prawo coś nie smakować
Nawet jeśli jest to pieczołowicie przygotowana przez ciebie zupka czy najzdrowsze danie ze słoiczka. Niechęć maluszka do zjedzenia danej potrawy nie może jednak oznaczać, że masz dosładzać kaszkę czy dosalać zupę, byle tylko smyk zjadł – o nie! Co zatem robić? Po prostu uzbrój się w cierpliwość i za kilka dni znów spróbuj podać nielubiane danie. Może tym razem malcowi posmakuje? Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że niemowlęta dopiero po dziesięciokrotnej próbie podania nowego dania w pełni go akceptują. Masz zatem jeszcze dziewięć prób!

Warto zacząć pod koniec pierwszego półrocza

Jeśli smyk pije mleko modyfikowane, zacznij rozszerzać jego dietę już od początku piątego miesiąca. Jeżeli ssie pierś, możesz go karmić wyłącznie swoim mlekiem przez całe pierwsze półrocze (wyjątkiem jest kaszka glutenowa, którą trzeba podać nieco wcześniej – o tym dalej). Gdy jednak masz mało pokarmu, dziecko słabo przybiera na wadze, pediatra może zalecić rozszerzanie diety w piątym lub w szóstym miesiącu.

Na początek dobra jest zupka lub kaszka
Pierwszą zupę jarzynową zrób z dwóch warzyw – ziemniaka i marchewki. Gdy się ugotują, zmiksuj je, dodaj łyżeczkę kaszki pszennej oraz łyżeczkę oliwy z oliwek lub masła. Na początek daj smykowi tylko trzy, cztery łyżeczki zupy (posiłek poprzedź lub zakończ podaniem piersi lub mleka modyfikowanego). Obserwuj malca. Jeśli jest pogodny, normalnie robi kupkę, to nazajutrz może zjeść tyle zupki, ile chce. W następnych dniach dodawaj do niej (po jednym) warzywa: pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, brokuły. Gdy zauważysz, że smyk inaczej się zachowuje: boli go brzuch, ma wysypkę, wycofaj się z podawania danej nowości. Może to alergia? Jeśli natomiast malec w ogóle nie ma ochoty jeść zupy, wstrzymaj się kilka dni z jej gotowaniem. W tym czasie podaj kaszkę na mleku (modyfikowanym lub swoim) lub mleczno-ryżową.
Redakcja poleca: Fałszywy niejadek: kto to taki? – film
Moje dziecko nic nie je! – takie zdanie brzmi dramatycznie, ale czy jest prawdziwe? Zdaniem dr Agnieszki Jarosz prawdziwy niejadek to rzadka rzecz w przyrodzie. Wielu małych niejadków bardzo lubi jeść i co więcej: je całkiem sporo. Tylko, że nie to, co trzeba.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj