niemowlę, pieluszka

O czym świadczy niemowlęca kupka

O kupkach rozmawiają wszyscy młodzi rodzice, bo to temat ważny. Ważny, bo dużo mówi o zdrowiu maluszka. Oto dowody.
niemowlę, pieluszka
Niemowlaki robią kupkę kilka razy dziennie. Tym karmionym piersią na początku może się to zdarzać nawet dziesięciokrotnie – co jest normą, jeśli dobrze przybierają na wadze. Około 3. miesiąca to się normuje (kupka 1–2 dziennie). Są też maluszki, które wypróżniają się raz na 2–3 dni. To również może być naturalne, jeśli kupka nie jest sucha i robiona z wysiłkiem. Oto nasz przegląd.

Smółka

Gęsta, lepka, ciemnozielona lub czarna masa. Smółka zawiera m.in. zagęszczone składniki wód płodowych. Wydalają ją wszystkie noworodki zaraz po urodzeniu. Ale już po 3–4 dniach pojawia się prawdziwa kupka, choć inną zrobi malec karmiony piersią, a inną – mlekiem modyfikowanym.
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Normalna kupka niemowlaka

Raczej luźna (nie powinna być twarda), w kolorze złocistym, jasnożółtym lub musztardowym, niekiedy półpłynna z grudkami, ma wyraźny kwaśny zapach, czasem papkowata. Im niemowlę starsze, tym bardziej gęsta. Przyczyną zapachu jest pałeczka kwasu mlekowego, która działa ochronnie na organizm. Zapach ten zmieni się z chwilą wprowadzenia innych pokarmów.

Zielonkawa lub zielona kupka niemowlaka

Zielona kupa u niemowlaka to efekt podawania preparatów z żelazem lub mieszanką, która je zawiera, albo mieszanki typu HA. Jeśli maluszek czuje się dobrze, przybiera na wadze, nie trzeba się tym martwić.

Biegunka u niemowląt

Luźna z dużą zawartością śluzu, ze smużkami krwi albo z ropą. Nawet jeśli taka kupka pojawia się raz na dobę (zazwyczaj biegunkę kojarzymy ze zwiększoną liczbą wodnistych kupek). Śluz w pieluszce może być objawem alergii. W obu przypadkach dziecko powinien zobaczyć lekarz.

Nieco luźna kupka niemowlaka

Wodnista, żółta lub musztardowa, pojawia się często. Takie wypróżnienie jest normą u dziecka karmionego piersią, bo mleko mamy ma właściwości lekko przeczyszczające. Poza tym ssanie piersi wymaga większego zaangażowania, przez co pobudza pracę jelit. A na jej efekty nie trzeba długo czekać.

Twarda kupka niemowlaka

Zbita, robiona z dużym wysiłkiem to dowód na zatwardzenie. U niemowląt wiąże się ono z konsystencją kupki, a nie z tym, jak często się ona pojawia. Kupkę robioną bez wysiłku co cztery dni przez dobrze rozwijające się niemowlę uznaje się za normalną, ale codzienna sucha i twarda oznacza kłopoty. Zaparcia rzadko bywają objawem chorób (niedoczynność tarczycy czy moczówka). Zwykle powodują gorsze samopoczucie maleństwa. Zaparcia pojawiają się u dzieci karmionych mlekiem z butelki, ale także wtedy, gdy dziecko za mało pije, np. podczas upału, zimą – gdy masz bardzo suche powietrze w mieszkaniu. Swój udział w wywoływaniu zaparć ma także witamina D3. Taki niepożądany efekt może wywołać jej przedawkowanie, dlatego skrupulatnie przestrzegaj dawkowania, jakie zalecił twojemu dziecku pediatra.

Kupka po karmieniu sztucznym

Kupka dziecka karmionego sztucznie jest bardziej zwarta, jasnożółta, czasem jasnobrązowa. Picie mleka z butelki powoduje, że dziecko wypróżnia się nie tak często jak maluchy na piersi. Ale uwaga: niektóre rodzaje mieszanek dla niemowląt mają w swoim składzie prebiotyki, które pomagają w rozwoju dobrych bakterii w jelitach, tak jak u dzieci karmionych piersią.

Kupka z kawałkami jedzenia

Kupka z kawałkami niestrawionych pokarmów to norma u starszych niemowląt. Takie maluchy nie umieją dobrze gryźć, mają niedojrzały układ pokarmowy, więc jedzenie może przechodzić do pieluszki w niezmienionej formie. W kupie najczęściej widać kawałki warzyw lub owoców, które jadło dziecko, np. cząstki jabłka czy marchewki, malutkie kuleczki (rodzynki, groszek, kukurydza), ziarnka z pomidora, ogórka, a nawet piasek, który tworzy się po zjedzeniu płatów śniadaniowych, kasz albo gruszek. Aby ułatwić trawienie, można maluszkowi kroić lub rozgniatać jedzenie.

Kolor niemowlęcej kupki

Niektóre pokarmy wywołują niepokojące zmiany w kolorze: np. buraczki (zabarwienie czerwone), szpinak (ciemnozielone), marchewka jasnopomarańczowe), banan (czarne kłaczki).

Kiedy do lekarza?

Zawartość niemowlęcej pieluszki przechodzi różne metamorfozy i nie każda z nich musi wywoływać rodzicielski strach. Większość kolorów i form to norma. Są jednak i takie, po których powinnaś koniecznie pokazać dziecko lekarzowi, np. gdy:
  • Nagle i wyraźnie zmieniła się konsystencja zawartości pieluszki.
  • Dziecko załatwia się zdecydowanie rzadziej lub częściej, a dodatkowo nie chce pić.
  • Robi kupkę z dużą zawartością śluzu (to może być objaw alergii), ze smużkami krwi lub z ropą.
  • Zaparcie długo nie ustępuje i towarzyszą mu inne objawy, np. krew w kupce, osłabienie apetytu, drażliwość dziecka, zmiany na skórze, słabe przybieranie na wadze, nasilone ulewania, wymioty, wzdęcia brzucha.
Co robić, gdy dziecko ma biegunkę? Radzi nasz ekspert:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy