GRY
 
 

O czym świadczy wygląd kupki?

Zawartość pieluszki to jedna z pierwszych wskazówek dotyczących zdrowia maluszka. Sprawdź, jak powinna wyglądać kupka niemowlaka.

higiena prącia niemowlaka, przewijanie niemowlaka
fot. Panthermedia
Myślą i rozmawiają o tym chyba wszystkie mamy niemowląt. Nic dziwnego. Zawartość pieluszki to jedna z pierwszych wskazówek dotyczących zdrowia maluszka.

Razem z Tobą zajrzymy do pieluszki Twojego dziecka, abyś mogła się upewnić, czy wszystko jest w porządku.

Na początku smółka

W pierwszych dniach po narodzinach w pieluszce powinnaś zobaczyć ciemnozieloną, gęstą maź. To smółka. Powstała z substancji nagromadzonej w jelitach w życiu płodowym. Zawiera zbędne produkty przemiany materii (układ pokarmowy dziecka pracuje już w czasie ciąży), złuszczony nabłonek jelit, żółć, meszek z ciała malca, resztki strawionych wód płodowych. Jeśli smółki po dwóch dobach nie ma, lekarz sprawdzi, czy jelita dziecka są drożne i jak funkcjonuje jego układ pokarmowy.
W kolejnych kilku dniach resztki smółki z jelit mieszają się ze stolcem powstającym po podanym dziecku pokarmie. Kupka jest przez dwa-trzy dni jasnozielona, staje się rzadsza – są to tzw. stolce przejściowe.
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Żółta i luźna

Od około czwartej doby kupka konsystencją i barwą zaczyna przypominać lekko ściętą jajecznicę. Jest mocno żółta. Może zawierać grudki niestrawionego mleka. Bywa lekko zielonkawa, gdyż pod wpływem powietrza jej powierzchnia utlenia się i przybiera taki kolor. Pierwsze stolce malca karmionego piersią mają czasem lekko kwaśny zapach, potem staje się on delikatniejszy, nie jest nieprzyjemny. Kupka dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym lub w sposób mieszany (z piersi i z butelki) jest bladożółta i papkowata, bardziej zwarta i może nieprzyjemnie pachnieć. Sztuczne mleko jest trudniej przyswajalne, więc więcej w stolcu po trawieniu produktów ubocznych – stąd bardziej przykry zapach.

Bardzo często...

Dzieci karmione mieszanką zwykle robią kupę od jednego do czterech razy na dobę. Niemowlęta na piersi wypróżniają się na ogół częściej (do sześciu-dziewięciu razy dziennie). Często załatwiają się w trakcie karmienia lub zaraz po nim. Jedzą dość często, gdyż ich małe żołądki i układ pokarmowy muszą mieć czas i miejsce na strawienie porcji mleka. Rytmiczne ruchy mięśni podczas ssania pobudzają perystaltykę jelit, dlatego często podczas jedzenie zdarza się, że maluch zrobi kupę.
Częste i dość luźne stolce nie są jeszcze biegunką. Można o niej mówić wtedy, gdy kupka jest bardzo wodnista, ze śluzem, prawie w całości wsiąka w pieluszkę, są w niej ślady krwi, ropy.
Biegunka często towarzyszy infekcjom, może być objawem alergii, skutkiem podania antybiotyków. Ale jedna nietypowa kupka to nie powód do paniki. Jeśli wszystko szybko wraca do normy, nie ma krwi ani ropy, nie dołączają się wymioty, gorączka, możesz uznać to za przejściowy kłopot, związany np. z tym, co jadłaś, lub z chwilowo gorszym samopoczuciem malca.

Polecamy: Jak wyglądają kupki noworodka

Ocena (14 ocen)

5.6
Doładuj
Przeładuj