GRY
 
 

O klockach i puzzlach

Te zabawki nie tylko poprawiają sprawność małych paluszków, ale również rozwijają wyobraźnię i uczą myślenia. Które są najbardziej odpowiednie dla twojego maluszka?

mama, tata, niemowlę, klocki, zabawka
Pierwszymi klockami i piankowymi puzzlami może bawić się już niemowlę. Muszą być jednak lekkie i odpowiedniej wielkości, by malec bez trudu wziął je do rączki, ale nie mógł ich połknąć. Wykonane z nietoksycznych materiałów, bezpieczne i atestowane, najlepiej w żywych kolorach. Na prawdziwą zabawę klockami przychodzi czas, gdy maluch skończy rok. Wtedy warto mu kupić większy zestaw do budowania.

Na początek klocki sensoryczne
To klocki plastikowe, których nie łączy się, lecz ustawia w wieżyczki. Mają różnorodną fakturę i ruchome elementy, które przyciągają uwagę malca, rozwijają wyobraźnię i stymulują pracę rąk. W każdym klocku jest też coś, co można przyci-snąć, przekręcić, wyciągnąć. Stymulują różne zmysły dziecka: dotyk, wzrok, słuch.
Nasza rada: Ich zaletą dla najmłodszych jest to, że każdym z nich można się bawić jak osobną zabawką. Pokazuj smykowi, jak można je inaczej wykorzystać!

Drewniane dla niecierpliwych
Są doskonałe do stawiania pierwszych, choćby tych najskromniejszych, dwuelementowych budowli. Jedynym „minusem” klocków drewnianych jest to, że budowle z nich stworzone łatwo niechcący zburzyć, ale i to będzie dla dziecka świetną nauką... cierpliwości. Niektóre dzieci je uwielbiają. W zestawach znajdują się klocki o różnych wielkościach i kształtach, z których dwulatek chętnie zbuduje domek czy drogę. Dodatkowym atutem jest to, że są wykonane z naturalnego materiału – z drewna.
Nasza rada: Poszukaj koniecznie takich klocków, które są pomalowane ekologicznymi farbami! Inne mogą być toksyczne.

Budowle na dłużej – dzięki plastikom
Trudniej jest coś zbudować z plastikowych klocków niż drewnianych, gdyż elementy trzeba sprawnie łączyć. Za to budowle są trwalsze i przypadkowo nikt ich nie zburzy! Dla najmłodszych dobre są klocki, które można wrzucać do pudełka lub domku z otworami, układać z nich piramidki.
Nasza rada: Kupując plastikowe klocuszki dla nieco starszego dziecka, zwracaj uwagę, żeby łatwo się łączyły. Staraj się wybierać zestawy tej samej firmy – maluch bez problemu będzie mógł je potem kompilować.

Wolno budować i... niszczyć
Dla małego dziecka równie ważne, jak tworzenie, jest... burzenie budowli. Maluszek jest wtedy szalenie zadowolony, że od niego tak wiele zależy!
Nasza rada:Jeśli twój malec dopiero zaczyna przygodę z kloc-kami, sama buduj mu wieże, a potem pozwalaj mu je burzyć. To zachęci smyka do samodzielnego ustawiania klocków.

Już czas na puzelki
Pierwsze puzzle możesz kupić dziecku, gdy ma około roku lub półtora. Na początek, oczywiście, wybierz te najprostsze. Najlepsze są z tektury lub pianki. Wyjmuje się z nich tylko kilka części, np. przedstawiające postaci ludzi, zwierząt, rysunki owoców albo składa łatwiutkie obrazki.
Nasza rada: Gdy malcowi taka zabawa się spodoba, zaproponuj puzzle tekturowe lub drewniane, które mają pod spodem namalowany taki sam obrazek, jaki maluch ma ułożyć z kawałków.

Starszy malec, trudne układanki
Półtoraroczny szkrab poradzi już sobie również z tradycyjnymi puzzelkami – cztero-, sześcio- czy nawet ośmioczęściowymi. Oczywiście, jeśli będzie miał tylko trochę cierpliwości i – przynajmniej na początku – wsparcie rodzica.
Nasza rada: Wybieraj puzzle wykonane z nieco grubszej tekturki, żeby niewprawny maluch ich za szybko nie połamał czy nie zniszczył. Części powinny być duże, a rysunek wyrazisty, by dziecko mogło bez większego problemu go ułożyć.

Ładne i praktyczne – piankowe
Świetne są też puzzle piankowe, ponieważ niezwykle łatwo je się wkłada i wyjmuje. Dodatkowa zaleta: z niektórych można tworzyć maty do zabawy zajmujące sporą część pokoju.
Nasza rada: Piankowe puzelki możesz kupić już półroczniakowi. Będzie się mógł na nie do woli wywracać przy nauce samodzielnego siedzenia.

Przez gry i zabawy do nauki
Bardzo ciekawą propozycją zabawy z dwulatkiem są puzzle-gry. Zabawa nimi polega na łączeniu w pary, np. zwierzątek z domkami, w których mieszkają, albo ludzi wykonujących określone zawody z ich „narzędziami pracy”. Puzzle takie są wykonane tak, że pasują do siebie jedynie „prawidłowe odpowiedzi”, np. psa można połączyć tylko z budą, wiewiórkę z dziuplą, a pana muzyka tylko ze skrzypcami, a nie kilofem.
Nasza rada: Dzięki takim grom możesz stopniowo przekazywać swojemu dziecku wiedzę o świecie, np. nazwy zwierząt, profesji dorosłych itd.

Dlaczego są tak ważne
To jedne z najwspanialszych zabawek. Będą towarzyszyć malcowi przez wiele lat. Klocki i puzzle bawiąc, uczą.
- poprawiają koordynację ręka–oko,
- wspomagają rozwój wyobraźni przestrzennej,
- uczą rozpoznawania kształtów oraz dopasowywania ich do siebie,
- stymulują rozwój wzroku i procesów widzenia u maluszka.


tm_dopisek.gif


Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Ocena (2 oceny)

3.5
Doładuj
Przeładuj