Narodziny dziecka
fot. AdobeStock

Wiemy, o której godzinie rodzi się najwięcej dzieci. Bądź gotowa!

To, że większość porodów odbywa się nocą, wiadomo nie od dziś. Dzięki nowym badaniom naukowym możesz spodziewać się, o której dokładnie będzie godzinie. Jesteś ciekawa?
Milena Oszczepalińska
Narodziny dziecka
fot. AdobeStock
Z porodem związanych jest wiele niewiadomych. Ile będzie trwał? Kiedy się zacznie? Jak będzie przebiegał? Jednym z takich pytań jest też to, o której godzinie dziecko pojawi się na świecie. I choć każdy poród jest inny i wyjątkowy i nie da się z góry idealnie go zaplanować, to, jak podają naukowcy, na ostatnie z tych pytań da się znaleźć odpowiedź. Otóż jest duże prawdopodobieństwo, że twoje dziecko urodzi się o 4 nad ranem. Skąd ten wniosek?

Kiedy rozpocznie się poród naturalny?

Według naukowców z Uniwersytetu w Londynie tylko 28,5% narodzin przypada między godziną 9 a 17. Zdecydowana większość dzieci przychodzi na świat w godzinach 17-9 (to nie mit, że porody zwykle odbywają się w nocy).

Brytyjscy badacze przeanalizowali 5 milionów porodów, które miały miejsce w Anglii w latach 2004-2015. Na podstawie tych danych zaobserwowali, że większość noworodków pojawiało się na świecie między 1 w nocy a 6.59 rano, najwięcej o 4 nad ranem. Zdarzało się tak, gdy poród postępował naturalnie. W przypadku porodów wywoływanych, najczęściej do akcji dochodziło od północy we wtorki do sobót oraz w dni poprzedzające święta państwowe.

Oczywiście w przypadku zaplanowanych cięć cesarskich te godziny były zupełnie inne. Ponieważ takie porody są wcześniej konkretnie zaplanowane na daną godzinę, kobiety z reguły chcą, by odbył się on między 9 a 11 w dzień.
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Dlaczego większość porodów obywa się nocą?

Zdaniem Petera Martina, autora badania, to, że kobiety zwykle rodzą w nocy, ma związek z naszymi przodkami. „To może być częścią naszego ewolucyjnego dziedzictwa. Nasi przodkowie żyli w grupach aktywnych i rozproszonych w ciągu dnia i spotykali się, aby odpocząć w nocy. Więc poród w nocy i zapewniał matce i noworodkowi ochronę i opiekę bliskich” – uznał naukowiec.

W Boże Narodzenie raczej nie urodzisz

Co ciekawe, eksperci zauważyli, że zdecydowanie najmniej porodów przypada na 25 i 26 grudnia. Na razie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale badania w tym zakresie wciąż trwają i być może kiedyś naukowcy znajdą odpowiedź i na to pytanie. Możesz jednak podejrzewać, że szanse na to, że twoje maleństwo pojawi się na świecie właśnie w Boże Narodzenie, są niewielkie.

Masz już za sobą poród? O której urodziłaś? Jesteśmy ciekawe, czy potwierdzisz wnioski naukowców!

Źródło: thebump.com [content:0_27185,0_27038,2_1156,0_24885:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy