GRY
 
 

O łamaniu żelaznych reguł

Czy wolno łamać zasady i nakazy dotyczące opieki nad dzieckiem? Cóż: zależy które.

„Rób to, nie rób tamtego. Tak trzeba, tego nie wolno” – odkąd przyszło na świat twoje dziecko, słyszysz to nieustannie. Czy naprawdę zawsze trzeba się stosować do nakazów i zakazów?

Niemowlę karmi się piersią na żądanie
To święta prawda: właśnie ono powinno wyznaczać pory posiłków. Nie daj się jednak zwariować. Jeśli dziecko ssie non stop, to znaczy, że albo się nie najada (a wtedy trzeba ustalić dlaczego), albo wcale nie chodzi mu o mleko i po prostu traktuje cię jak smoczek. Zaspokój jego potrzebę bliskości i ssania w inny sposób: przytulaj go, noś, ułóżcie się razem na łóżku.

Dziecko nie powinno używać smoczka
Najlepiej by było, gdyby maluch obchodził się bez niego, bo choć uspokaja, może przyczynić się do powstania wady zgryzu (jeśli malec używa go zbyt długo i po pierwszych urodzinach). Z drugiej strony lepiej, żeby dziecko ssało smoczek niż róg kołderki czy własny palec. Jeśli maleństwo tego potrzebuje, podaj mu „pocieszyciela”, jednak uważaj, by nie ssało go godzinami. Wybierz smoczek odpowiedni do wieku i dobrze wyprofilowany.

Noś i przytulaj płaczącego malca
Gdy maluszek ma jakiś problem (np. boli go brzuszek), w twoich ramionach jest mu najlepiej. Reagując na jego płacz, mówisz mu: „Nie jesteś sam, masz kogoś, na kogo możesz liczyć. Jesteś bezpieczny”. Są jednak sytuacje, kiedy lepiej nie brać malca na ręce. Gdy po kilkugodzinnym ataku kolki czujesz, że za chwilę eksplodujesz, przekaż dzidziusia w cudze ręce lub połóż go do łóżeczka i spróbuj ochłonąć. Każdy ma swoją granicę wytrzymałości, kochające mamy też.

Po posiłku szkrabowi musi się odbić
To prawda. Dzięki temu maluszek pozbywa się połkniętego powietrza i nie ma kłopotów z brzuszkiem. Czasem trochę to trwa, jednak nie całą wieczność! Jeśli mijają kwadranse, a maluch milczy, odłóż go do łóżeczka. Widocznie wszystko jest w porządku!

Małe dzieci powinny codziennie jeść ciepły posiłek
Warto do tego przyzwyczajać malca. Przecież ciepłe obiadki będą na niego czekały w przedszkolu, nie wspominając o rodzinnych spotkaniach. Jednak nic się nie stanie, jeśli np. podczas długiego spaceru smyk zamiast gorącej zupy zje pyszny i zdrowy gotowy deserek owocowy (wychodząc warto mieć w torbie jedno lub dwa opakowania) czy nawet przygotowane z myślą o dzieciach herbatniki.

Smyka trzeba kąpać codziennie
Tak, bo dzięki temu zasypia pachnący i odprężony. Jeśli jednak wróciliście do domu później niż zwykle lub malec jest bardzo zmęczony, dajcie sobie spokój, bo takie kąpanie na siłę to dla dziecka katorga. Szybko umyj smykowi „strategiczne” miejsca, załóż mu czystą pieluszkę i siup do łóżeczka.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj