GRY
 
 

Co czuje kobieta w ciąży - świetne ćwiczenia dla przyszłych ojców!

Nastroje kobiety w ciąży mogą zadziwić. Płacze na kreskówkach, wysyła cię w nocy po brokuły, potrafi zasnąć w połowie zdania. Nie rwij włosów z głowy, z przyszłą mamą twojego dziecka wszystko jest w porządku! Przekonasz się o tym, gdy razem z nami spróbujesz sobie wyobrazić, co czuje twoja partnerka, w każdym trymestrze.  

ciąża, para, kobieta, mężczyzna, seks w ciąży
fot. mitrofan - Fotolia.com
Kobiety są dziś samodzielne, przebojowe i świetnie sobie ze wszystkim radzą. Ale ciąża to szczególny okres i nawet jeśli twoja partnerka trzęsie całą firmą, gdy spodziewa się dziecka, może czasem czuć się bezradna jak dziecko. Kobieta w ciąży pragnie miłości, bezpieczeństwa, akceptacji, zrozumienia, a przede wszystkim pewności, że mającego się narodzić maleństwa mężczyzna także oczekuje z radością.
 
Pomożemy ci wyobrazić sobie, jakie odczucia towarzyszą przyszłej mamie. Dowiesz się, skąd biorą się zmienne nastroje w ciąży.

Co czuje kobieta w ciąży w pierwszym trymestrze?

Wyobraź sobie, że twój węch stał się nagle niezwykle czuły. Drażni cię nawet zapach chleba, o papierosowym dymie czy aromacie schabowego na patelni lepiej nie wspominać. Do tego dołóż mdłości, czasem wymioty i ... nieustanne ziewanie. Najchętniej schowałbyś się pod kołdrą i spał cały dzień. Przeszkadza ci w tym jeden drobiazg: bolą cię piersi (je także sobie wyobraź) i ciągle chce ci się siusiu... To jeszcze nie wszystko. Wiesz jak to jest, gdy nie można się uporać się ze swoimi emocjami? Czujesz się jak na huśtawce: przygnębienie znienacka zmienia się w euforię (i odwrotnie), równocześnie czujesz dumę i strach, radość i smutek, siłę i bezradność. Z byle powodu wybuchasz płaczem, sam nie wiesz, czego chcesz, bywasz rozdrażniony. A do tego słynne, ciążowe zachcianki: ni stąd ni zowąd zaczynasz serdecznie nienawidzić fasolki, za to dałbyś się poszatkować za kaszę kukurydzianą, której wcześniej nie tknąłbyś nawet mopem. I co, miałbyś ochotę zmagać się z tym wszystkim w pojedynkę? Jak możesz pomóc swojej partnerce?
  • Dowiedz się jak najwięcej o fizjologii ciąży. Nawet najbardziej irracjonalne zachowania partnerki (szlochanie na widok niemowlęcych kapciuszków, roztargnienie czy nagły zwrot w rodzaju „O Boże, po co mi to było?") nie wyprowadzą cię z równowagi, gdy będziesz wiedział, że odpowiadają za nie hormony.
  • Rozumiejąc, co się dzieje z jej organizmem, nie będziesz się także dziwił, dlaczego twoja (wciąż jeszcze szczupła) ukochana woli położyć się spać, zamiast iść na imprezę.  Choć ma jeszcze płaski brzuch, jej ciało wie, co robi wymuszając na niej życie na wolniejszych obrotach.
  • Nie trać cierpliwości. Tak, wiemy: niełatwo dbać o nastrój kobiety w ciąży, która sama nie bardzo wie, czego chce. No cóż – niezdecydowanie to znak firmowy ciąży.
  • Bądź przy ukochanej. Stuprocentowa pewność że jej mężczyzna też pragnie dziecka jest teraz dla niej najważniejsza. Dla niej wcale nie musi być  to takie oczywiste! (czytaj też: Jak mężczyźni reagują na wieść o ciąży?)
  • Nie każ jej zgadywać, że ją kochasz. Okazuj to. Porozpieszczaj ją trochę, rozmawiaj z nią, wspieraj. Okazuj jej troskę i zainteresowanie, jednak uważaj, żeby nie przedobrzyć i nie traktuj jej jakby była chora. Są kobiety, które do szału doprowadza nadopiekuńczość, a ciągłe wynikające z troski zakazy i nakazy (nie pij kawy, wyśpij się) traktują jak zamach na ich wolność.
  • Postaraj się zorientować, czego potrzebuje twoja partnerka. Nie da się zrobić uniwersalnej listy, bo każda kobieta, ba, nawet każda ciąża tej samej kobiety – jest inna. Jednak spokojnie: nie musisz umieć czytać w myślach. Wystarczy, że będziecie rozmawiać.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Doładuj
Przeładuj