Obalamy mit: zdrowe dziecko może się zagłodzić! [WIDEO]

Lekarze często uspokajają: zdrowe dziecko się nie zagłodzi. Niestety: to mit, bo zdrowe dziecko może się zagłodzić. Dlaczego niejadek tak bardzo nie chce jeść, że jedynym wyjściem jest pobyt w szpitalu - wyjaśnia prof. Piotr Socha, który w Centrum Zdrowia Dziecka leczy dzieci z zaburzeń karmienia.
Ok. 1/3 rodziców skarży się, że ich dzieci to niejadki. Niektóre dzieci nie chcą jeść warzyw, inne owoców, mięsa. Ale są i takie dzieci, które nie chcą nic jeść.
Jeszcze niedawno lekarze pocieszali rodziców niejadków, że zdrowe dziecko się nie zagłodzi. Nie zje jednego posiłku, to zje drugi, bo w końcu zaczną działać mechanizmy głodu i sytości. Niestety, ten mit trzeba obalić: zdrowe dziecko może się zagłodzić! Dlaczego?

Nie chce jeść? Dlaczego dziecko staje się niejadkiem?

Niestety, zwykle to wina rodziców, którzy zbyt mocno starają się, żeby dziecko zjadło do końca całą porcję. – Rodzic stara się za wszelką cenę nakarmić dziecko. Początkowo efekt jest, dziecko je. Ale potem dziecko zaczyna bronić się przed jedzeniem, zjada połowę albo jeszcze mniej. Zdarza się, że nie chce nawet pić – mówi prof. Piotr Socha, który kieruje Kliniką Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii CZD.

Co zrobić z niejadkiem?

Czasem dziecko jest w tak złym stanie, je tak mało, że odwadnia się. – Jeśli lekarz stwierdza, że są to zaburzenia odżywiania, decyduje o przyjęciu dziecka na oddział do szpitala - mówi prof. Socha. Na oddziale są też dzieci, które co prawda nie są odwodnione, ale tak bardzo nie chcą jeść, że tracą na wadze. – Rodzice nie są w stanie nauczyć dziecko pewnego rytmu posiłków, to dziecko rządzi, spada na wadze, nie chce jeść. W szpitalu można pomóc dziecku i mamie – mówi prof. Socha. – Zdrowe dziecko może się zagłodzić, bo z czasem rodzi się w nim opór przed jedzeniem, które kojarzy mu się z czymś nieprzyjemnym – dodaje prof. Socha.

Zobacz też: Dziecko to nie automat do jedzenia
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy