Jak obciąć paznokcie

Dowiedz się, jak bezpiecznie obciąć paznokcie niemowlęciu.
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog
Synek zawsze się wierci, nawet podczas snu nie daje sobie obciąć paznokci. Później strasznie się nimi drapie, czasem aż do krwi. Mogę mu je spiłować pilniczkiem? Iwona

Nie polecam stosowania pilniczka, gdyż zabieg z jego użyciem trwa dłużej i można też niechcący uszkodzić naskórek wokół płytki paznokcia. Lepsze są specjalne nożyczki z zaokrąglonymi czubkami lub cążki niemowlęce. Tym sprzętem znacznie sprawniej i w bezpieczny sposób
da się skrócić delikatne, ale ostre jak pazurki kota, paznokcie dziecka. Rosną one u niemowląt bardzo szybko, dlatego zwykle raz w tygodniu trzeba je obcinać. Dzieci nie przepadają za tym zabiegiem, ponieważ wiąże się on z pewnym ograniczeniem ruchu. Dlatego najlepiej obcinać je, gdy malec jest śpiący.
Redakcja poleca: Czym myć twarz niemowlaka [WIDEO]
Czym myć twarz niemowlaka? Do pielęgnacji skóry twarzy niemowlęcia najlepiej używaj ciepłej, przegotowanej wody i gazików. W naszym filmie zobaczysz, w jaki sposób prawidłowo umyć buzię noworodka oraz obciąć mu maleńkie paznokietki. Podpowiada położna, Katarzyna Płudowska.
Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy