GRY
 
 

Jak obciąć paznokcie

Dowiedz się, jak bezpiecznie obciąć paznokcie niemowlęciu.

Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog
Synek zawsze się wierci, nawet podczas snu nie daje sobie obciąć paznokci. Później strasznie się nimi drapie, czasem aż do krwi. Mogę mu je spiłować pilniczkiem? Iwona

Nie polecam stosowania pilniczka, gdyż zabieg z jego użyciem trwa dłużej i można też niechcący uszkodzić naskórek wokół płytki paznokcia. Lepsze są specjalne nożyczki z zaokrąglonymi czubkami lub cążki niemowlęce. Tym sprzętem znacznie sprawniej i w bezpieczny sposób
da się skrócić delikatne, ale ostre jak pazurki kota, paznokcie dziecka. Rosną one u niemowląt bardzo szybko, dlatego zwykle raz w tygodniu trzeba je obcinać. Dzieci nie przepadają za tym zabiegiem, ponieważ wiąże się on z pewnym ograniczeniem ruchu. Dlatego najlepiej obcinać je, gdy malec jest śpiący.
Redakcja poleca: Niezwykła inicjatywa „Rodzice kangury” [WIDEO]
15 maja w Światowy Dzień Kangurowania ruszyła kampania, która ma na celu wspieranie rodziców w kangurowaniu. Zobacz, dlaczego warto kangurować dziecko - wyjaśnia położna, ekspertka akcji „Rodzice kangury”.
Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj