Children01180.jpg
fot. Piotr Ratajski

Manikiur i pedikiur noworodka

Niedługo zostaniesz mistrzynią w pielęgnacji dziecka. Ale na razie masz mnóstwo wątpliwości. Pomożemy ci się ich pozbyć. Tym razem pokazujemy, jak obciąć noworodkowi paznokcie.
Małgorzata Wódz
Children01180.jpg
fot. Piotr Ratajski
Pierwszy dziecięcy manikiur i pedikiur to zabiegi zwykle bardzo stresujące dla młodej mamy. Nie da się tego jednak odłożyć na później, kiedy będziesz już bardziej odważna i zdecydowana w pielęgnacji dziecka. Dlaczego? Bo noworodki zwykle przychodzą na świat z długimi paznokciami, którymi mogą się dotkliwie podrapać. Aby tego uniknąć, do szpitala zabierz ze sobą rękawiczki lub malutkie skarpetki (listę rzeczy dla noworodka, które powinnaś zabrać ze sobą do szpitala, znajdziesz tutaj). Włożysz je dziecku na rączki. A za skracanie paznokci zabierz się w kilka dni po powrocie do domu.

Dowiedz się: Dlaczego noworodek drapie się po buzi?

Co si się przyda? Masz do wyboru niemowlęcy obcinacz lub nożyczki z zaokrąglonymi końcami. Sama musisz sprawdzić, czym będzie ci wygodniej się posługiwać. Przed każdym użyciem powinnaś je wydezynfekować. Jeśli przypadkiem ukłujesz lub skaleczysz paluszek dziecka (na pociechę dodajmy, że każdej mamie zdarza się to przynajmniej raz), przemyj rankę solą fizjologiczną i zatrzymaj krwawienie jałowym gazikiem. I nie zrażaj się – będzie dobrze.

Paznokcie u rączek

Paznokcie u rączek staraj się obcinać na półokrągło. Gdy lekko zaokrąglisz ich kształt, brzegi nie będą ostre i maleństwo się nie podrapie. Dzieci nie przepadają za obcinaniem paznokci. Niecierpliwią się i próbują wyszarpać rączkę. Najlepiej więc robić to wtedy, gdy śpią spokojnym i głębokim snem. Ważny jest również delikatny, ale pewny chwyt, taki, by ani rączka, ani nóżka dziecka nie wyślizgnęła ci się w niewłaściwym momencie (patrz: fotografia poniżej).
 
Redakcja poleca: Czym myć twarz niemowlaka [WIDEO]
Czym myć twarz niemowlaka? Do pielęgnacji skóry twarzy niemowlęcia najlepiej używaj ciepłej, przegotowanej wody i gazików. W naszym filmie zobaczysz, w jaki sposób prawidłowo umyć buzię noworodka oraz obciąć mu maleńkie paznokietki. Podpowiada położna, Katarzyna Płudowska.


Paznokcie u nóżek

Od samego początku paznokcie u nóżek należy obcinać na prosto. Nadasz płytce paznokciowej odpowiedni kształt i zapobiegniesz w przyszłości kłopotom z wrastaniem. Paznokcie dziecka u rąk i u stóp są delikatne jak papier. Ich skrócenie nie powinno więc sprawiać kłopotu. Nigdy ich nie obgryzaj, nie wyszarpuj, nie obcinaj zbyt krótko, nie próbuj odrywać ani wycinać skórek, bo możesz dziecko zranić. Nie używaj również pilniczków (patrz: fotografia poniżej).
 

 
Konsultacja: Małgorzata Gierada-Radoń, doświadczona położna ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie, mama czworga dzieci, w tym trojaczków.
W roli modelki wystąpiła: Dorota Podlach, położna, z córeczką Agatką.
Zdjęcia: Piotr Ratajski.

 
 


 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy