obcinanie paznokci noworodkowi
fot. Adobe Stock

Obcinanie paznokci noworodkowi – jak zrobić to bezpiecznie krok po kroku

Obcinanie paznokci noworodkowi najlepiej wykonać, kiedy dziecko jest po kąpieli lub śpi. Paznokcie noworodka są bardzo delikatne, ale nie można zwlekać z ich obcinaniem. Chodzi o to, aby nie zbierał się pod nimi brud i aby dziecko się nie zadrapało. Opisujemy, kiedy obciąć noworodkowi paznokcie i jak zrobić to szybko i bezpiecznie.
Aleksandra Sokalska
obcinanie paznokci noworodkowi
fot. Adobe Stock

Obcinanie paznokci noworodkowi to dla wielu młodych rodziców stresujący moment. Paznokcie u tak małego dziecka są bardzo małe i kruche, a dodatkowo dziecko rusza rączką, więc jest obawa, że niechcący dojdzie do jego skaleczenia. Przy odpowiedniej technice obcinania paznokci i użyciu właściwych nożyczek obcinanie paznokci noworodkowi może być bardzo łatwe.

Obcinanie paznokci noworodkowi:

Kiedy po raz pierwszy obciąć noworodkowi paznokcie?

Dziecko rodzi się z zazwyczaj z dość długimi i kruchymi paznokciami. Aby maleństwo nie podrapało sobie twarzy, powszechną praktyką jest zakładanie noworodkowi rękawiczek na dłonie, tzw. „łapek-niedrapek”. W szpitalu nie wolno obcinać noworodkowi paznokci, gdyż istnieje ryzyko skaleczenia i zakażenia szpitalnymi bakteriami.

Nie należy jednak zwlekać z pierwszym obcięciem paznokci noworodkowi i najlepiej zrobić to po powrocie do domu ze szpitala, przy okazji jednej z pierwszych kąpieli dziecka.

Pielęgnacja paznokci u noworodka to zarówno kwestia higieny, jak i zdrowia. Trzeba je skracać, ponieważ dziecko może podrapać sobie buzię. Ponadto za zbyt długimi paznokciami zbiera się brud i zarazki, a przecież małe dziecko nieustannie wkłada rączki do buzi.

Obcinanie paznokci noworodkowi może ochronić dziecko przed rotawirusem, grypą, przeziębieniem itp. Natomiast niewłaściwa pielęgnacja paznokci może wywołać zapalenie płytki paznokciowej, tzw. zanokcicę.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Obcinanie paznokci noworodkowi – krok po kroku

Jeżeli rodzice obawiają się, że nie poradzą sobie z obcięciem paznokci u tak małego dziecka, mogą jeszcze w szpitalu poprosić pielęgniarkę o instrukcję lub też skorzystać z porady położnej środowiskowej przy okazji pierwszej wizyty kontrolnej dziecka.

Obcinając paznokcie noworodkowi, postępuj w ten sposób:

 • najłatwiej i najszybciej obciąć paznokcie dziecku, kiedy śpi i nie rusza rączkami,
 • płytka paznokci po kąpieli jest miękka i łatwiej wówczas wykonać zabieg,
 • paznokcie u rączek obcinamy na półokrągło,
 • paznokcie u stópek na prosto – obcinanie na półokrągło może spowodować ich bolesne wrastanie,
 • trzeba ułożyć dziecko w takiej pozycji, aby łatwo było chwycić jego rączkę i kontrolować jej ruchy,
 • należy delikatnie nacisnąć opuszkę palca – w ten sposób koniec paznokcia będzie odstawał od paluszka i łatwiej będzie go obciąć,
 • używajmy specjalnych nożyczek o zaokrąglonych ostrzach lub zakończonych małymi kuleczkami albo obcinaczem przeznaczonym dla niemowląt (nie mogą to być cążki dla dorosłych),
 • przejedźmy opuszką swojego palca po paznokciu dziecka, czy nie ma nierówności, którymi dziecko może się podrapać,
 • nie wolno stosować pilników do wyrównywania płytki paznokcia, jak i oskubywać połamanych paznokci, a tym bardziej ich obgryzać,
 • nie wycinamy skórek wokół paznokci – aby nadać im gładkości, wystarczy użyć delikatnie szczoteczki z plastikowym włosiem,
 • paznokcie u rąk obcinamy dziecku co kilka dni,
 • paznokcie u nóg wystarczy obciąć raz na dwa tygodnie, gdyż rosną wolniej,
 • należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny osobistej i nie używać przyborów toaletowych przeznaczonych dla dziecka – jeżeli dziecko korzysta z tych samych przyborów co rodzice, a jedno z nich dotknęła grzybica stóp lub paznokci, to maluszek może się nią zarazić.

Znalazłyśmy dla was ciekawą ofertę bezpiecznych i łatwych w użyciu nożyczek dla maluszków:

 

Obcinanie paznokci noworodkowi – skaleczenia i urazy

Jeżeli podczas obcinania paznokci niechcący dojdzie do skaleczenia dziecka, trzeba koniecznie:

 • zdezynfekować ranę, np. gotowymi wacikami do dezynfekcji,
 • przemyć skaleczenie solą fizjologiczną,
 • przyłożyć gazik, aby zatamować krwawienie.


Jeżeli z powodu urazu, np. stłuczenia, przytrzaśnięcia dziecku zejdzie paznokieć, należy cierpliwie zaczekać, aż sam odrośnie. Czasem też pod spodem wyrasta nowy paznokieć – uszkodzona płytka sama odpadnie.

Częste zasinienie paznokci może być objawem złego krążenia – dziecko powinno zbadać kardiolog.

Drobne białe plamki na paznokciach mogą oznaczać, że organizmowi są potrzebne mikroelementy.

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy