obfity okres a jednak ciąża
fot. Adobe Stock

Obfity okres, a jednak ciąża: czy w ciąży można mieć obfity okres?

Obfity okres w ciąży nie jest możliwy, bo po zapłodnieniu nie może wystąpić miesiączka, nawet skąpa. Mimo to wiele kobiet na początku ciąży ma krwawienia mylone z okresem. Niestety ciężarne często zwlekają z wizytą u lekarza, wierząc, że można mieć obfity okres w ciąży. To błąd! Każde krwawienie w ciąży jest groźne dla dziecka i mamy.
Magdalena Drab
obfity okres a jednak ciąża
fot. Adobe Stock
Jeśli miałaś obfity okres, a jednak okazało się, że jesteś w ciąży, masz prawo mieć wątpliwości. Pewnie zadajesz sobie pytanie: czy można mieć obfity okres w ciąży? To prawda, że na początku ciąży zdarzają się krwawienia i plamienia, czasem całkiem niegroźne dla rozwoju dziecka. Ale prawdziwy okres w ciąży nie występuje. Obfite krwawienia mają zupełnie inne przyczyny i niestety mogą oznaczać problemy.

Obfity okres, a jednak ciąża: to możliwe?

To, że miałaś obfity okres, oznacza, że nie jesteś w ciąży. Miesiączka występuje wtedy, gdy pod wpływem hormonów złuszcza się błona śluzowa macicy, proces ten nie może więc nastąpić po zapłodnieniu. Na początku ciąży zdarzają się obfite krwawienia przypominające okres, jednak różnice między plamieniem implantacyjnym a okresem są wyraźne. To dlatego może ci się wydawać, że miałaś obfity okres, a jednak ciąża została potwierdzona pozytywnym testem ciążowym lub w badaniu ginekologicznym.

Czy w ciąży można mieć obfity okres?

Obfity okres w ciąży nie występuje, podobnie jak skąpe miesiączki po zapłodnieniu. Każde krwawienie czy plamienie w ciąży powinno wzbudzić niepokój i być powodem do jak najszybszej wizyty u lekarza, bo zazwyczaj nie oznacza nic dobrego. Krwawienie może zagrażać życiu dziecka i twojemu zdrowiu!
Ważne! Nie wierz w mit, że można mieć obfity okres na początku ciąży. Nawet niewielkie plamienia należy skonsultować z lekarzem, który wyjaśni przyczynę problemu i ewentualnie zaleci odpowiednie leki. Szybka reakcja na pojawiające się krwawienie w ciąży może pomóc w utrzymaniu ciąży.

Co oznacza obfity okres na początku ciąży?

Obfity okres w ciąży jest niemożliwy, dlatego zawsze trzeba sprawdzić przyczyny krwawienia.​ Na początku ciąży zdarza się plamienie implantacyjne wywołane zagnieżdżaniem się komórki jajowej w macicy – jest całkowicie nieszkodliwe dla przebiegu ciąży. Mogą towarzyszyć mu jedynie delikatne bóle lub kłucie w podbrzuszu.

Inne przyczyny krwawienia na początku ciąży są zwykle poważne i wymagają szybkiej interwencji lekarza. Obfite krwawienie przypominające okres w ciąży może wywołać:
  • niedobór progesteronu, który odpowiada za utrzymanie ciąży, zbyt niski poziom progesteronu może zagrażać ciąży;
  • zagrożenie poronieniem – krwawieniu może towarzyszyć silny ból brzucha, ból pleców oraz mdłości. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza;
  • samoistne poronienie – dzięki krwawieniu organizm samoistnie się oczyszcza. Nie ma wtedy potrzeby wykonania zabiegu łyżeczkowania macicy;
  • krwiaki podkosmówkowe – mogą powstawać pod wpływem wysiłku fizycznego, stresu czy zaburzeń hormonalnych, na szczęście zwykle wchłaniają się ok. połowy ciąży.
 

Obfity okres w ciąży to bardzo niepokojący sygnał! Zwróć uwagę na takie objawy jak:

  • jasnoczerwony kolor krwi (to tzw. żywa krew);
  • widoczne gołym okiem skrzepy;
  • bardzo obfite krwawienie połączone z bólem brzucha
i jak najprędzej skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy