Encyklopedia problemów wychowawczych

Obgryzanie paznokci

Gryzienie paznokci to delikatna kwestia. Sygnał, że trzeba uważnie przyjrzeć się dziecku. I działać mądrze.


Nie jest to ładny widok... Ale przecież nie o wrażenia estetyczne tu chodzi. Obgryzanie paznokci zazwyczaj pojawia się u pięciolatka (czasem trochę wcześniej), kiedy dziecko przeżywa jakieś kłopoty czy pierwsze stresy. Bywa przyczyną wad zgryzu, zwiększa również ryzyko zarażenia owsikami, szczególnie w przypadku dzieci, które chodzą do przedszkola (jest też jednym z objawów owsicy!). Może także zniekształcić paznokcie. Co z tym robić, radzi Katarzyna Floryan, psycholog, w Uniwersytecie dla Rodziców w Warszawie prowadzi terapię dzieci i wspiera rodziców w trudnościach wychowawczych.

Rozpoznaj przyczynę
Przyczyną obgryzania bywa lęk, np. spowodowany pójściem do przedszkola czy zerówki, napięciami w rodzinie, konfliktami z rówieśnikami, pierwszymi kłopotami w nauce. Dziecko może też czuć się niepewnie, bo np. na świecie pojawiło się rodzeństwo czy zmieniliście miejsce zamieszkania. A może tryb życia waszej rodziny jest dla niego zbyt nieuporządkowany? Wtedy malec nie czuje się bezpiecznie, bo trudno mu przewidzieć, co go czeka.
Czasami powód leży w samym dziecku – jest ono bardzo wrażliwe, nieśmiałe. Albo należy do maluchów nadpobudliwych. Jeśli jest niezwykle żywe i ruchliwe, to w sytuacjach, w których nie jest w stanie uwolnić i wyładować swojej energii, może zamiennie zajmować się paznokciami, np. siedząc bez ruchu przed telewizorem. Jednak nawet w takiej sytuacji może chodzić o coś więcej. Sprawdź, czy program lub film, który ogląda, nie budzi w nim zbyt wielkich emocji. Warto usiąść obok dziecka i tłumaczyć mu, co się dzieje na ekranie.

Krótko i gorzko
Dbaj, by paznokcie były króciutko przycięte, a dziecko nie będzie miało czego obgryzać. Co jeszcze warto robić?
1.
Poszukaj w sklepach zabawek antystresowych, które zajmują rączki. Są to różnego rodzaju „gniotki” (wypełnione mąką, ziarenkami, z plastycznej masy) i elastyczne miękkie piłeczki, które można ugniatać i odbijać.
2.Poświęcaj dziecku więcej uwagi. Dużo się bawcie, razem rysujcie, czytajcie. To pomoże mu rozładować napięcie i poczuć się pewniej.
3. Akceptuj niedoskonałości malucha, nie bądź przesadnie krytyczna. Wzmocnisz w ten sposób jego poczucie bezpieczeństwa.
4. Możesz kupić w aptece płyn przeciw obgryzaniu paznokci. Jego gorzki smak skutecznie zniechęca do wkładania palców do buzi.

Jak reagować, gdy obgryza?
Nie należy na tej sprawie skupiać nadmiernej uwagi, bo to może przynieść odwrotny skutek. Nie trzeba też
na dziecko krzyczeć, straszyć go, wyśmiewać czy karać. W ten sposób można jedynie sprawić, że jeszcze bardziej wzrośnie u malucha napięcie emocjonalne. Kiedy wkłada rączkę do buzi, można delikatnie mu ją wyjąć. Ale bez zbędnych komentarzy. Prośby w tym wypadku też nie rozwiążą problemu. Trzeba raczej próbować odwrócić uwagę dziecka: zająć je rozmową czy zabawą. Jeśli nie umiesz zapanować nad złością czy zdenerwowaniem, ogarnia Cię niepokój związany z całą tą sytuacją albo poprzedziły ją problemy rodzinne, zwróć się o pomoc do psychologa. Wspólnie poszukacie możliwych przyczyn tego rodzaju zachowań u Twego dziecka. Bo w tym właśnie tkwi klucz do sukcesu.